Trwa ładowanie...

Nowy tydzień może przynieść rozwiązanie

Oczywiście chodzi o rozwiązanie głównego problemu, z jakim mierzą się inwestorzy - czy odbicie z ubiegłego tygodnia jest tylko korektą wcześniejszych spadków czy powrotem trwałych zwyżek?

Nowy tydzień może przynieść rozwiązanieŹródło: Open Finance
d33wnlo
d33wnlo

Odpowiedź może i powinna paść w tym tygodniu, ponieważ indeksy giełdowe w Europie w zasadzie już w poniedziałek mogą przetestować pierwsze poziomy oporu. Ponieważ zarówno w USA sesje zakończyły się zwyżkami, jak i na giełdach azjatyckich obserwowaliśmy dziś wzrosty, dobre nastroje mogą przenieść się do Europy. Dodatkowo rosną notowania surowców, a także euro wobec dolara (już w okolicach 1,22 USD), a więc mamy sprzyjający układ czynników, który może doprowadzić do zwyżek w Europie, zresztą takie rozwiązanie sugerują notowania kontraktów na najważniejsze indeksy.

W przypadku WIG20 poziomem oporu, który może zatrzymać zwyżki jest szczyt z maja w okolicach 2 430 pkt. Ale jego przekroczenie może też skłonić do powrotu na rynek tych inwestorów, którzy wcześniej uznali już zmianę głównego trendu na GPW na spadkowy. Jeśli nie dziś, to w najbliższych dniach sprawa powinna się rozstrzygnąć. Trzeba też sobie zdawać sprawę, że w miarę jak będą zbliżały się wakacje, atmosfera może robić się senna, a szanse na rozstrzygnięcie będą się oddalały, ponieważ urlopowa flauta potrafi utrzymywać się całymi tygodniami w przypadku rynków finansowych.

Czy w rozstrzyganiu tytułowego problemy mogą pomóc publikowane dane makro? Rynki w ostatnich dniach miały skłonność do ignorowania złych danych, więc jeśli pojawią się dobre informacje, mogłyby rzeczywiście okazać się pomocne. W tym tygodniu poznamy stopę inflacji w krajach UE i USA. Oczywiście niska inflacja jest po myśli posiadaczy akcji. Ponadto - we wtorek - odczyt niemieckiego indeksu aktywności ekonomicznej ZEW, a w środę poznamy dynamikę produkcji przemysłowej w USA (u nas te same dane w piątek). Także w środę dowiemy się jak prezentuje się sytuacja w sektorze budownictwa mieszkaniowego w USA (u nas te same dane GUS poda w czwartek), dzień później natomiast nastąpi publikacja indeksu wskaźników wyprzedzających w USA.

Emil Szweda,
Open Finance

d33wnlo

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

d33wnlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33wnlo