Trwa ładowanie...
d1l74a0

NWR porozumiał się z czeskim rządem ws. kopalni Paskov, utrzyma ją do '17 r.

22.04. Warszawa (PAP) - New World Resources porozumiał się z członkami czeskiego rządu w sprawie kopalni Paskov. Z porozumienia wynika, że spółka ma utrzymać kopalnię Paskov do...

Share
d1l74a0

22.04. Warszawa (PAP) - New World Resources porozumiał się z członkami czeskiego rządu w sprawie kopalni Paskov. Z porozumienia wynika, że spółka ma utrzymać kopalnię Paskov do 2017 r., a rząd przeznaczy 600 mln koron czeskich na pokrycie kosztów socjalnych zamknięcia kopalni - podała spółka w komunikacie.

Jeśli jednak ceny węgla koksującego spadną poniżej 110 dolarów amerykańskich za tonę w okresie trzech następujących po sobie kwartałów, pomiędzy 1 lipca 2014 r. a 31 grudnia 2017 r., porozumienie nie będzie wiążące "i obie strony podejmą się jego renegocjacji w dobrej wierze".

Porozumienie nie będzie również obowiązywać w przypadku, gdy wynik netto kopalni, liczony łącznie przez co najmniej cztery następujące po sobie kwartały będzie dodatni.

"Oczekuje się, iż propozycja będzie tematem rozmów w gronie rządu Republiki Czeskiej pod koniec kwietnia. Po akceptacji przez rząd Republiki Czeskiej, zgodę na udzielenie ustalonego wsparcia musi wyrazić Komisja Europejska" - napisano w raporcie.

d1l74a0

Na początku kwietnia tego roku czeski minister finansów Andrej Babis informował, że kopalnia Paskov należąca do NWR będzie funkcjonować do 2017 roku, a tamtejszy rząd udzieli górnikom z kopalni Paskov 600 mln CZK finansowego wsparcia.

Jednak dzień później, 8 kwietnia, minister przemysłu Jan Mladek zanegował wypowiedź Babisa, informując, że czeski rząd nie doszedł do porozumienia z New World Resources w sprawie kopalni Paskov.

"Minister finansów powiedział wczoraj, że wszystko jest ustalone. Niestety muszę powiedzieć, że nie jest. NWR chce mieć gwarancję, że jeśli ceny węgla będą dalej spadać, będzie to odzwierciedlone w rządowym pakiecie pomocowym" - informował wówczas Mladek na konferencji.

NWR rozważał w ubiegłym roku sprzedaż tej wysokokosztowej kopalni. Potem spółka poinformowała jednak, że jej zbycie jest mało prawdopodobne, a rozważane jest jej zamknięcie, nie wcześniej niż przed końcem tego roku.

W styczniu 2014 roku NWR podpisał z rządem czeskim memorandum w sprawie przyszłości kopalni Paskov, badano wspólnie możliwość utrzymania kopalni Paskov po upływie 2014 r. NWR informował, że jednym z rozważanych scenariuszy jest pozostawienie kopalni Paskov w grupie do 31 grudnia 2016 roku, a po tej dacie kopalnia za symboliczną 1 CZK miałaby zostać przekazana rządowi czeskiemu.(PAP)

morb/ ana/

d1l74a0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l74a0
d1l74a0