Trwa ładowanie...

O 30 proc. większe możliwości importu gazu do Polski

Na koniec 2011 r. Polska ma o 30 proc. większe możliwości importu gazu ziemnego, niż przed rokiem. Dzięki nowym połączeniom z sąsiadami i wprowadzeniu "wirtualnej" możliwości sprowadzania gazu gazociągiem jamalskim, import może wzrosnąć o 3,3 mld m sześc.

O 30 proc. większe możliwości importu gazu do PolskiŹródło: AFP, fot: SAMUEL KUBANI
d4d1kng
d4d1kng

Nowe możliwości przesyłania gazu to przede wszystkim zewnętrzne połączenia z Czechami i rozszerzenie możliwości przesyłowych gazu z Niemiec przez punkt w Lasowie - podał państwowy operator systemu przesyłowego Gaz System. Największe możliwości przesyłania gazu do Polski powstały dzięki uruchomieniu usługi "wirtualnego rewersu" na gazociągu jamalskim - przesyłania gazu z kierunku Niemiec do Polski.

Połączenie z Czechami pozwala na import ok. 0,5 mld metrów sześc. gazu. Inwestycja wymagała zbudowania gazociągu Polska-Czechy - 22 km ze Skoczowa do granicznego Cieszyna i 10 km od czeskich Tranovic do granicy.

Dzięki inwestycjom Gaz-Systemu, przepustowość punktu w Lasowie na granicy polsko-niemieckiej wzrośnie z 0,9 mld m sześc. do 1,5 mld m sześc. Na Dolnym Śląsku Gaz-System wykonał gazociągi, które pozwalają na odbiór większych ilości gazu z zachodniej granicy.

"Wirtualny rewers" na gazociągu jamalskim pozwala na sprowadzanie do Polski z kierunku zachodniego poprzez punkty we Włocławku i Lwówku do około 2,3 mld m sześc. gazu rocznie.

d4d1kng

Oprócz inwestycji na granicach, Gaz-System rozbudował w 2011 r. krajowy system przesyłowy. Prace są związane z planowanym na połowę 2014 r. oddaniem do eksploatacji terminala gazu skroplonego LNG w Świnoujściu. Do końca roku została zakończona budowa ścian dwóch zbiorników na skroplony gaz ziemny. Terminal pozwoli na odbiór w pierwszym etapie ok. 5 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie.

W woj. zachodniopomorskim powstała tłocznia gazu w Goleniowie, połączona z gazociągiem Świnoujście-Szczecin i terminalem LNG. Tłocznia po uruchomieniu terminala ma być w przyszłości elementem korytarza gazowego Północ-Południe. Korytarz ma połączyć krajowe sieci przesyłowe Polski, Czech, Słowacji i Węgier w jednolity rynek.

Zmodernizowana została też tłocznia w Jarosławiu, sprężająca importowany gaz z kierunku Ukrainy przez węzeł Drozdowicze-Hermanowice oraz ze złóż krajowych w okolicach Przemyśla.

Gaz-System zakończył budowę gazociągu wysokiego ciśnienia Włocławek-Gdynia. Gazociąg o średnicy 500 mm i długości 252 km ma zapewnić bezpieczeństwo dostaw gazu na Pomorzu. W przyszłości będzie nim przesyłany gaz do planowanego podziemnego magazynu gazu Kosakowo k. Trójmiasta.

d4d1kng

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System chce wybudować do 2014 r. łącznie ponad tysiąc kilometrów nowych gazociągów przesyłowych, m.in. Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Szczecin-Lwówek, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów. Gaz-System jest spółką należącą w 100 proc. do Skarbu Państwa.

Polskie zapotrzebowanie na gaz szacowane jest na ponad 14 mld m sześć. rocznie. W 2010 r. według danych PGNiG ok. 10 mld m. sześc. pochodziło z importu - większość z Rosji (ok. 9 mld m. sześc.) i Niemiec - 1 mld m. sześc. Pozostałe ponad 4 mld m sześc. pochodziło z krajowego wydobycia.

d4d1kng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d1kng