Obcokrajowcy zalewają polski rynek pracy

Migracja pracowników za lepszymi warunkami życia, to w gospodarce światowej codzienność. Także w naszym kraju mamy przedstawicieli innych nacji, którzy przybywają do Polski, by podjąć pracę zarobkową.

Obcokrajowcy zalewają polski rynek pracy

05.04.2013 | aktual.: 05.04.2013 16:03

Branże popularne wśród cudzoziemców

Z analiz ministerstwa wynika, że osoby te najchętniej podejmowały pracę w budownictwie. W tym sektorze znalazło zatrudnienie aż 7753 cudzoziemców, co stanowi 19,81 proc. ogólnej liczby wydanych zezwoleń.

Na kolejnych miejscach znalazły się następujące sekcje PKD: handel hurtowy i detaliczny oraz praca w gospodarstwach domowych. W tym pierwszym obszarze pracę podjęło 6999 osób (17,88 proc.), a drugim 4483 (11,45 proc.).

Najmniejszą popularnością cieszyła się natomiast praca związana z edukacją oraz finansami i ubezpieczeniami. Nie jest to jednak zawsze związane brakiem odpowiednich kwalifikacji, co potwierdza Joanna Nestorowicz z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego:

- Przede wszystkim wynika to z popytu na pracę. Nawet najlepiej wykształcony wietnamski księgowy będzie miał trudności ze znalezieniem w Polsce pracy (i uzyskaniem na nią zgody) jeśli nikt księgowych w Polsce nie szuka, albo jeśli da się znaleźć pracowników lokalnie. Do tego dochodzi kwestia nieuznawania w Polsce zagranicznego wykształcenia lub postrzegania go jako niższej jakości.

Całkowita liczba obcokrajowców pracujących w naszym kraju jest jednak jeszcze wyższa niż wskazują dane pochodzące z oficjalnych statystyk. Nie uwzględniają one bowiem osób podejmujących pracę nielegalnie.

Krzysztof Kołaski, AS, WP.PL

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)