Obecny poziom kursu PLN satysfakcjonujący - prezes NBP
Obecny poziom kursu złotego jest satysfakcjonujący, a jeśli doszłoby do nagłych zmian, to gwałtowna aprecjacja jest bardziej prawdopodobna niż deprecjacja.
Obecny poziom kursu złotego jest satysfakcjonujący, a jeśli doszłoby do nagłych zmian, to gwałtowna aprecjacja jest bardziej prawdopodobna niż deprecjacja - ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, wyrażając nadzieję, że trend aprecjacyjny nie będzie zbyt mocny. Jego zdaniem stopy procentowe mogą zostać podniesione jeśli perspektywa wzrostu inflacji będzie na tyle wyraźna, by jej się obawiać.
- Jeżeli coś mu (złotemu - PAP) grozi, to raczej nagłe umocnienie niż osłabienie. Mam nadzieję, że trend aprecjacyjny będzie niezbyt silny. Obecny poziom kursu jest satysfakcjonujący, nikomu nie wadzi. Z perspektywy banku centralnym lepiej jest, kiedy tendencje aprecjacyjne są umiarkowane. Bo jeśli coś za bardzo się wzmacnia, to potem zwykle się gwałtownie osłabia - powiedział Belka w wywiadzie, który ukazał się we wtorkowym "Pulsie Biznesu".
- Bank centralny realizuje strategię celu inflacyjnego, a nie celu kursowego. Nie ma więc kursu docelowego, ani nawet jego przedziału. Natomiast rezerwujemy sobie prawo do okazjonalnych interwencji, jeśli zauważymy taką potrzebę - dodał.
Belka uważa, że RPP powinna podnieść stopy procentowe wtedy, kiedy perspektywa wzrostu inflacji zacznie obawy. Jego zdaniem EBC będzie dosyć długo utrzymywać stopy procentowe na niskim poziomie.
- Zrobimy to (podniesiemy stopy - PAP), jeśli będzie taka potrzeba - jeżeli perspektywa wzrostu inflacji będzie na tyle wyraźna, że będziemy się jej obawiać - powiedział.
- Patrząc na tendencje cenowe, nie widać właściwie niebezpieczeństwa powrotu inflacji w Europie. Moim zdaniem, EBC będzie utrzymywać stopy na niskim poziomie jeszcze dosyć długo - dodał prezes NBP.
Belka poinformował, że bank centralny nie planuje wprowadzenia projekcji ścieżki stóp procentowych.
- Co do projekcji ścieżki stóp procentowych - nie jest to obecnie w naszych planach - powiedział.
Belka w wywiadzie powiedział, że spodziewał się, że zadeklarowany przyszłoroczny deficyt będzie niższy, jednak zaznaczył, że obecnie Polska nie ma tak poważnych problemów fiskalnych jak w 2001 r.