Trwa ładowanie...
d1dmrp5

Obecny poziom stóp NBP utrzyma się do końca '13, a także przez znaczną część '14 - BGK (opinia)

12.03. Warszawa (PAP) - Obecny poziom stóp procentowych NBP utrzyma się do końca tego roku, a także przez znaczną część następnego - uważają ekonomiści z BGK. Dodają, że temat...

d1dmrp5
d1dmrp5

12.03. Warszawa (PAP) - Obecny poziom stóp procentowych NBP utrzyma się do końca tego roku, a także przez znaczną część następnego - uważają ekonomiści z BGK. Dodają, że temat obniżek stóp będzie jednak powracał, m.in. przy kolejnych publikacjach danych o inflacji, które będą sprzyjać wzrostowi presji na kontynuację cyklu.

"Rada Polityki Pieniężnej na marcowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 50 pb., tym samym ustanawiając stopę referencyjną na najniższym w historii poziomie wynoszącym 3,25 proc. Jednocześnie RPP wyraźnie zakomunikowała, że ruch ten stanowi zakończenie cyklu rozluźniania polityki monetarnej" - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z BGK.

"Rada postąpiła wbrew wcześniejszym deklaracjom niektórych członków dotyczących prowadzenia polityki monetarnej metodą małych kroków, co nie przydaje wiarygodności nowej deklaracji - choć trzeba przyznać, że te wcześniejsze nigdy nie znalazły odzwierciedlenia w formalnych dokumentach RPP. Jednak nie jest to jedyna przyczyna, która każe nam sądzić, że temat obniżek stóp procentowych może powrócić w nieodległej przyszłości" - dodali.

Ich zdaniem podstawowym źródłem wątpliwości co do końca cyklu obniżek jest możliwy scenariusz zmian inflacji.

d1dmrp5

"Nie raz przekonaliśmy się, że bieżące dane makroekonomiczne mają wpływ na jej decyzje (RPP - PAP), a naszym zdaniem kolejne publikacje inflacji będą sprzyjać wzrostowi presji na kontynuację cyklu. Spadek inflacji wyraźnie poniżej 1 proc., czego nie można wykluczyć późną wiosną i w miesiącach letnich, prawdopodobnie spowoduje powrót dyskusji o celowości obniżania stóp procentowych" - uważają ekonomiści z BGK.

"Także oczekiwany przez nas scenariusz wzrostu PKB, choć zakłada jego przyśpieszenie w II półroczu, nie wyklucza publikacji niekorzystnych danych, szczególnie tych dotyczących pierwszych trzech miesięcy roku, co wzmacniać będzie argumentację płynącą z bieżących zmian inflacji" - dodają.

"Sądzimy, że już przy okazji posiedzenia w czerwcu temat będzie żywo dyskutowany i nie wykluczamy wzrostu oczekiwań na obniżki stóp przy okazji publikacji kolejnego raportu o inflacji, co będzie mieć miejsce w lipcu" - oceniają ekonomiści z BGK.

Mimo tego zaznaczają oni, że ich bazowy scenariusz zmian stóp nie przewiduje dalszych obniżek.

"Oczekujemy, że ich bieżący poziom utrzyma się do końca roku, a także przez znaczną część następnego. Zmianę tego scenariusza może spowodować widoczny brak perspektyw ożywienia w dalszej części roku. Nie dostrzegamy natomiast istotnych powodów, które mogłyby spowodować pojawienie się kwestii podwyżek stóp" - napisali.(PAP)

jba/ jtt/

d1dmrp5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dmrp5