Trwa ładowanie...
d4et6u7
24-03-2017 09:55

Obligatariusze przeciwni zmianie terminu przekazania kopalni Krupiński do SRK

Instytucje finansowe, które objęły obligacje Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), są przeciwne ewentualnej zmianie terminu przekazania kopalni Krupiński w Suszcu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Zgodnie z planem, ma to nastąpić najdalej 3 kwietnia tego roku.

d4et6u7
d4et6u7

Stanowisko obligatariuszy, przedstawione w odpowiedzi na zapytanie zarządu JSW w tej sprawie, zaprezentował podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa pełniący obowiązki prezesa JSW Daniel Ozon. W piątek przedstawiciele JSW udostępnili pełny tekst stanowiska, przygotowanego w imieniu wszystkich obligatariuszy przez bank PKO BP SA.

"Podjęta przez zarząd w sierpniu 2016 r. decyzja o rozpoczęciu procesu przekazywania tej kopalni do SRK pociągnęła już określone istotne koszty (ponad koszty działalności operacyjnej) oraz przesunięcia kadrowe załogi KWK Krupiński, a wstrzymanie tego procesu spowoduje ponoszenie dodatkowych kosztów ponad operacyjną stratę, jaką generuje ta kopalnia. Działanie takie należałoby uznać za kontrproduktywne dla całego procesu restrukturyzacji" - brzmi jeden z argumentów banków.

Obligatariusze przypomnieli, że w ciągu minionych 10 lat kopalnia wykazywała ciągłe straty, co pochłonęło niemal 1 mld zł ze środków grupy kapitałowej JSW, pomimo znacznie wyższych niż obecnie cen węgla energetycznego w tamtym czasie.

"Dostępne prognozy rynku miałów energetycznych w Polsce wskazują na przewidywaną w kolejnych latach nadpodaż miałów (wynikającą z przewidywanego spadku popytu na miały energetyczne w wyniku zmiany miksu energetycznego Polski i oddawania do użytkowania bardziej sprawnych bloków energetycznych) w związku z czym brak zaprzestania wydobycia w KWK Krupiński może doprowadzić do zwiększenia nierównowagi rynkowej, negatywnie wpływając na ceny miałów, tym samym zagrażając prowadzonej restrukturyzacji całego sektora wydobycia węgla kamiennego w Polsce" - uważają eksperci banków.

d4et6u7

Według obligatariuszy, przekazanie nierentownych aktywów wydobywczych JSW do SRK ma na celu nie tylko osiągnięcie oszczędności kosztowych, ale także uwolnienie zasobów gotówkowych w celu przeznaczenia ich na wzrost potencjału wydobywczego węgla koksowego w innych kopalniach, co wymaga kosztownych inwestycji.

Instytucje finansowe uważają przekazanie kopalni Krupiński do SRK do 3 kwietnia br. za jeden z fundamentów umowy restrukturyzacyjnej, zawartej między spółką a obligatariuszami w sierpniu ubiegłego roku. Banki zgodziły się wówczas na wydłużenie w czasie spłaty zadłużenia JSW oraz odroczenie terminu rozpoczęcia spłat.

"Jako obligatariusze podtrzymujemy nasze zdanie, iż kompromis osiągnięty w toku negocjacji umowy restrukturyzacyjnej uwiarygadnia realizację długoterminowej strategii JSW i jej grupy kapitałowej, a realizacja poszczególnych uzgodnionych elementów procesu restrukturyzacji tworzy podstawę do dalszego stabilnego zatrudnienia około 29 tys. pracowników grupy kapitałowej JSW" - głosi stanowisko PKO BP i pozostałych obligatariuszy.

Bankowcy uznali także, iż "fundamentalne warunki restrukturyzacji grupy kapitałowej JSW", określone podczas ubiegłorocznych negocjacji "są aktualne również dzisiaj" - stąd obligatariusze nie widzą przesłanek, by rozważać alternatywny termin przekazania kopalni Krupiński do SRK. O utrzymanie kopalni wciąż zabiegają związkowcy, wspierani przez część ekspertów.

d4et6u7

Obecnie trwa proces tzw. alokacji, czyli przenoszenia pracowników Krupińskiego do innych kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W środę kolejnych 77 górników zmieniło miejsce pracy; w sumie przeniesiono już 486 osób. Do końca marca wszyscy pracownicy kopalni Krupiński będą już pracować w innych zakładach. Największa grupa - 764 górników - będzie przeniesiona 31 marca. Razem z załogą przenoszony jest sprzęt. Warte wiele milionów złotych maszyny i urządzenia wykorzystane będą w innych kopalniach. Pozwoli to spółce dodatkowo ograniczyć koszty - nawet o 350 mln zł.

Platforma Obywatelska wnioskowała, by sprawa przeniesienia kopalni Krupiński do SRK była przedmiotem informacji premier Beaty Szydło na forum Sejmu. W czwartek sejmowa Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa, po trwającej ponad dwie godziny dyskusji z udziałem m.in. ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, negatywnie zaopiniowała ten wniosek. Minister i zarząd spółki bronili decyzji o przekazaniu kopalni do SRK, krytykowała ją natomiast m.in. Solidarność - jej szef, Piotr Duda, uczestniczył w posiedzeniu komisji i zarzucił politykom łamanie deklaracji przedwyborczych, mówiących o nielikwidowaniu kopalń.

d4et6u7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4et6u7