Obniżki stóp proc. w I kwartale powinny były być głębsze - prezes NBP

4.6.Warszawa (PAP) - Obniżki stóp procentowych dokonane przez Radę Polityki Pieniężnej w I kwartale tego roku powinny były być głębsze - uważa prezes NBP Sławomir...

04.06.2009 | aktual.: 04.06.2009 08:39

4.6.Warszawa (PAP) - Obniżki stóp procentowych dokonane przez Radę Polityki Pieniężnej w I kwartale tego roku powinny były być głębsze - uważa prezes NBP Sławomir Skrzypek.

"Jeśli chodzi o kwestię naszej polityki monetarnej, ja zawsze mówiłem, że nasze decyzje powinny były być skoncentrowane w I kwartale. Wydaje mi się, że powinny być te decyzje głębsze, niż nastąpiły - głębsza obniżka stóp procentowych - tak aby efekt tej obniżki mógł pracować przez najdłuższą część roku 2009, żeby jeszcze na ten rok mieć wpływ" - powiedział Skrzypek w TVN CNBC.

"Niemniej niezależnie od danych jesteśmy w dalszym ciągu w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Analizujemy wszystkie dane, które napływają ze sfery realnej. Przede wszystkim w tej chwili coraz ważniejszą rolę odgrywają dla nas informacje od strony polityki fiskalnej, wiarygodne, rzetelne dane co do perspektyw polityki fiskalnej w Polsce mogą mieć bardzo duży wpływ na najbliższe decyzje" - dodał.

Prezes ocenił, że w 2009 roku każdy dodatni wynik PKB pomiędzy 0 a 1 proc. będzie dla Polski ogromnym sukcesem.

PKB Polski w I kwartale 2009 roku wzrósł o 1,9 proc. rdr po wzroście o 2,6 proc. rdr w IV kwartale 2008 r. - podał w środę Eurostat. Kwartał do kwartału wzrost wyniósł 0,4 proc. Według GUS wzrost w I kwartale wyniósł 0,8 proc.

Skrzypek, oceniając perspektywy inflacji powiedział, że cel inflacyjny zostanie przekroczony w 2010 roku.

"Powinniśmy zacząć ten marsz, ku naszej górnej granicy pasma odchyleń i jeszcze w tym roku powinniśmy zaleźć się w celu 2,5 +/- 1. Ten cel liczony punktowo, myślę, że już nie w 2009, ale w 2010 może zostać przekroczony" - powiedział.

"Te wszystkie przewidywania opierają się na założeniach, które dotyczą określonego kursu, określonej polityki fiskalnej, określonych danych nadciągających z gospodarek nas otaczających. Bardzo ważną rolę będzie odgrywał popyt i konsumpcja. To wszystko jest jednak w pewnej sferze ryzyka" - dodał.(PAP)

jba/ gor/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinanseskrzypek
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)