Obradowała Rada Ministrów (komunikat)

...

18.05.2010 12:49

18.05. Warszawa - CIR informuje:

Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął:

- projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, - projekt ustawy o rezerwach strategicznych.

Rada Ministrów omówiła także sytuację powodziową na południu Polski.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Zasadnicze zmiany wprowadzono do ustawy o Policji i ustawy o Straży Granicznej, aby dostosować ich przepisy do regulacji unijnych, zwłaszcza w kwestii zwalczania terroryzmu i przestępczości transgranicznej.

Ustawa z 6 kwietnia 1990 r. o Policji

Wprowadzono do niej nowy rozdział - Realizacja wspólnych działań na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Zawarto w nim przepisy, które umożliwiają udział polskich policjantów i pracowników Policji we wspólnych operacjach poza granicami Polski, na terytorium innego państwa członkowskiego. Dotyczy to przede wszystkim wspólnych patroli i innych operacji mających na celu ochronę porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości. Chodzi też o wzajemne wsparcie i wspólną realizację zadań, zgodnie z prawem krajowym, w związku m.in. ze zgromadzeniami, imprezami masowymi, klęskami żywiołowymi. Wprowadzono także możliwość udzielania pomocy innym państwom członkowskim przez specjalną jednostkę interwencyjną.

Zaproponowano, aby komendant główny Policji decydował o udziale polskich funkcjonariuszy we wspólnych patrolach lub innych działaniach podejmowanych w celu utrzymania porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz zapobiegania przestępczości. Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji w zarządzeniu określałby udział funkcjonariuszy Policji poza granicami Polski w razie zagrożenia bezpieczeństwa publicznego m.in. w związku ze zgromadzeniami, imprezami masowymi, klęskami żywiołowymi.

Ustawa z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej

Wprowadzono do tej ustawy nowy rozdział - Udział Straży Granicznej we współpracy transgranicznej państw Unii Europejskiej. Zawarto w nim analogiczne regulacje jak w przypadku policjantów i pracowników Policji. Zgodnie z nowymi przepisami, komendant główny Straży Granicznej będzie delegował (lub odmawiał delegowania) funkcjonariuszy i pracowników do wykonywania zadań na terytorium innego państwa członkowskiego UE.

Do ustawy dodano także rozdział - Udział Straży Granicznej we wspólnych działaniach koordynowanych przez Europejską Agencję Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich Unii Europejskiej (FRONTEX). Oznacza to, że funkcjonariuszy wchodzących w skład krajowej rezerwy ekspertów (wyznaczonych przez komendanta głównego SG) będzie można delegować do zespołów szybkiej interwencji na granicy zewnętrznej UE i wspólnych operacji przeprowadzanych na tej granicy.

W projekcie zapisano, że Straż Graniczna w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego ma współdziałać z właściwymi organami i instytucjami Unii Europejskiej oraz organami granic innych państw.

W projekcie przewidziano także zmiany w ustawach: o ochronie granicy państwowej i o broni i amunicji. Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku ustaw.


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rezerwach strategicznych, przedłożony przez ministra gospodarki.

Projekt nowej ustawy dostosowuje przepisy dotyczące rezerw strategicznych do uwarunkowań międzynarodowych i makroekonomicznych Polski. Projektowane przepisy umożliwiają stworzenie nowoczesnego, przejrzystego i racjonalnego systemu rezerw strategicznych oraz redukcję utrudnień biurokratycznych związanych z procedurą ich tworzenia, likwidacji i udostępniania.

Zgodnie obowiązującą ustawą z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych, dzielą się one na mobilizacyjne i gospodarcze. Nowe rozwiązania wprowadzają w ich miejsce jeden rodzaj: rezerwy strategiczne. Uprości to procedurę ich tworzenia i likwidowania, przyczyni się do zwiększenia przejrzystości funkcjonowania systemu rezerw oraz finansowania zadań w tym zakresie. Wprowadzenie jednego rodzaju rezerw oznacza, że odpowiedzialny za system rezerw strategicznych będzie jeden organ - minister gospodarki.

W projekcie ustawy przewidziano nową metodykę tworzenia rezerw strategicznych. Ich asortyment i ilości mają być określane w rządowym programie rezerw strategicznych. Do jego opracowywania i przedkładania Radzie Ministrów zobowiązano ministra gospodarki. Program będzie określany w perspektywie średniookresowej, a propozycje dotyczące tworzenia, utrzymywania oraz likwidacji rezerw będą mogły zgłaszać organy administracji rządowej realizujące zadania m.in. w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa, zarządzania kryzysowego, porządku i zdrowia publicznego. Propozycje te muszą wynikać z analizy aktualnych zagrożeń bezpieczeństwa państwa.

Zgodnie z projektem, rządowy program rezerw strategicznych ma być opracowywany na 5 lat. Ma być programem wieloletnim, finansowanym z budżetu państwa. Może być corocznie aktualizowany w przypadku zmiany okoliczności stanowiących przesłanki do jego opracowania. Chodzi np. o możliwość wystąpienia lub zaistnienia zagrożenia bezpieczeństwa i obronności państwa, zdrowia publicznego, klęski żywiołowej i sytuacji kryzysowej.

W projekcie ustawy określono zasady udostępniania i likwidacji rezerw strategicznych. W obecnych przepisach te kwestie nie są regulowane. Zgodnie z nowymi przepisami, w sytuacji zagrożeń, kryzysu lub klęski żywiołowej minister gospodarki będzie zobowiązany do jak najszybszego i nieodpłatnego udostępniania rezerw (z urzędu lub na wniosek). Minister gospodarki będzie mógł też rezerwy likwidować w przypadku stwierdzenia ich nieprzydatności. Decyzje w tych sprawach będzie zasadniczo wydawał zgodnie z ustaleniami programu, z urzędu lub na wniosek. Likwidowane rezerwy mają być sprzedawane na giełdzie towarowej lub w przetargu na podstawie Kodeksu cywilnego.

W projekcie ustawy określono także zadania i organizację Agencji Rezerw Materiałowych.

Zgodnie z projektem, przestanie obowiązywać ustawa z 30 maja 1996 r. o rezerwach państwowych. Ustawa o rezerwach strategicznych ma wejść w życie po 60 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustawy.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)