Trwa ładowanie...
d4akx3b

Ocena koniunktury w przetwórstwie przem. w II pozytywnie, lepiej niż w I - GUS

23.02. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lutym jest oceniany pozytywnie, lepiej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku....

d4akx3b
d4akx3b

23.02. Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w lutym jest oceniany pozytywnie, lepiej niż w styczniu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpływają na to głównie bardziej korzystne niż przed miesiącem przewidywania w zakresie portfela zamówień i produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są nadal negatywne - wynika z lutowego badania GUS.

"W lutym ogólny klimat koniunktury wynosi 3 (w styczniu 0). Poprawę sygnalizuje 20 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio po 18 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - wynika z badania.

GUS podaje, że utrzymują się negatywne oceny bieżącego portfela zamówień.

"Krajowy portfel zamówień jest ograniczany w większym stopniu niż zagraniczny. W konsekwencji utrzymują się nadal pesymistyczne oceny bieżącej produkcji. Odpowiednie prognozy są pozytywne, bardziej korzystne od formułowanych w styczniu" - napisano.

d4akx3b

"Mimo iż należności od kontrahentów są ściągane terminowo, przedsiębiorcy sygnalizują większe niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są nieco mniej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu" - dodano.

Według GUS w przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych.

"W najbliższych miesiącach należy oczekiwać nieco mniej znaczących zwolnień pracowników niż przewidywano w styczniu" - napisano.

"Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrosnąć, choć w stopniu mniejszym niż przewidywano w styczniu" - dodano.

d4akx3b

Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana.

"Jednostki duże jako jedyne oceniają koniunkturę optymistycznie i lepiej niż w styczniu. Pozytywnie oceniają bieżący portfel zamówień i produkcję. Prognozy w tym zakresie są także korzystne, lepsze niż przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Mimo iż producenci nie odczuwają trudności w terminowym ściąganiu należności od kontrahentów, sygnalizują niewielkie pogorszenie zdolności do regulowania swoich zobowiązań. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość poprawy. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać utrzymania dotychczasowej skali redukcji zatrudnienia. Przedsiębiorcy przewidują wzrost cen produkowanych wyrobów" - napisano.

Ogólny klimat koniunktury w jednostkach średnich oceniany jest nadal pesymistycznie.

d4akx3b

"Utrzymują się negatywne oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość poprawy. Zapasy wyrobów gotowych są nadal oceniane jako nadmierne. Mimo iż dyrektorzy przedsiębiorstw nie sygnalizują opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, znacznie wzrastają trudności wregulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są nieco mniej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Planowane są redukcje zatrudnienia w skali zbliżonej do przewidywanej w styczniu. Ceny wyrobów mogą być nieznacznie zwiększane" - napisano.

Według GUS najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury są formułowane przez przedsiębiorstwa małe.

"Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal znacznie ograniczane. Prognozy w tym zakresie charakteryzują się niewielkim pesymizmem i są lepsze od formułowanych przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych utrzymują się na poziomie nieznacznie przekraczającym poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Mimo iż nie odnotowuje się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorcy zgłaszają znaczące trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych w styczniu. W najbliższych trzech miesiącach może utrzymać się skala planowanych redukcji zatrudnienia. Ceny wyrobów gotowych mogą się nieznacznie obniżyć" - napisano w komentarzu do badania.

d4akx3b

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury.

"Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 21 - wzrost o 2 punkty), skór i wyrobów ze skór wyprawionych (minus 15 - wzrost o 5 punktów), wyrobów tekstylnych (minus 13 - wzrost o 2 punkty), metali (minus 11 - wzrost o 3 punkty), a także prowadzący działalność w zakresie naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń (minus 10 - wzrost o 1 punkt)" - napisano.

"Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 29 - wzrost o 4 punkty), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 21 - wzrost o 8 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 20 - wzrost o 1 punkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 12 - wzrost o 3 punkty)" - dodano.(PAP)

jba/ asa/

d4akx3b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4akx3b