Ochrona zdrowia. Zmiany opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej
Pierwsza kopia dokumentacji medycznej musi być wydana pacjentowi za darmo. Taką między innymi zmianę wprowadziła nowelizacja przepisów o RODO.
Jak informuje Rzecznik Praw Pacjenta, 4 maja weszły w życie ważne zmiany w przepisach dotyczących opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej.
"Ustawa porządkuje przepisy, ostatecznie rozstrzygając, że pierwsza kopia dokumentacji medycznej powinna być wydana pacjentowi za darmo" - podkreśla biuro RPP.
Zmiana przepisów oznacza, że każdy dokument z dokumentacji medycznej zostanie pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu udostępniony nieodpłatnie.
Obejrzyj: tak wygląda jedzenie w polskich szpitalach
Przy kolejnym wniosku pacjentowi bezpłatnie zostanie udostępniona ta część dokumentacji, której wcześniej nie otrzymał.
Dopiero przy następnym wniosku o te same dokumenty szpital będzie mógł pobrać opłatę, ale i tak nie będzie miał tu dowolności. Maksymalne stawki opłaty będą określone ustawowo.
- Złożenie wniosku nie wymaga dopełnienia żadnych dodatkowych formalności, w szczególności osoba uprawniona nie musi powoływać podstawy prawnej, z której wynika nowa zasada udostępniania dokumentacji medycznej - mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.
Chmielowiec dodaje, że "to po stronie placówek medycznych istnieje obowiązek przestrzegania prawa pacjenta do dokumentacji medycznej".
Jak podkreśla, szpitale i przychodnie nie mogą wprowadzać w swoich regulacjach wewnętrznych dodatkowych obowiązków po stronie pacjentów.
Dokumentacja medyczna zostanie udostępniona nieodpłatnie w każdej placówce medycznej, w której pacjent się leczy lub w której leczył się w przeszłości. To oznacza, że nowe zasady nie obowiązują jedynie publicznych szpitali i przychodni.
"Pamiętajmy, że bezpłatnie dokumentacja medyczna zostanie udostępnienia wyłącznie pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu, a zatem już nie osobie upoważnionej przez pacjenta" - zwraca uwagę biuro Rzecznika Praw Pacjenta w komunikacie.
Co istotne, będzie można skorzystać z każdej formy udostępniania dokumentacji medycznej.
- Będę monitorował przestrzeganie przez placówki medyczne prawa do bezpłatnego udostępnienia dokumentacji medycznej dla osób uprawnionych - deklaruje Bartłomiej Chmielowiec.
- Każdy pacjent, który uważa, że jego prawo jest naruszane powinien taką sprawę zgłosić do Biura Rzecznika Praw Pacjenta - radzi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl