ycipk-2olff0

Ochrona zdrowia. Zmiany opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej

Pierwsza kopia dokumentacji medycznej musi być wydana pacjentowi za darmo. Taką między innymi zmianę wprowadziła nowelizacja przepisów o RODO.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szpitale i przychodnie nie mogą wprowadzać w swoich regulacjach wewnętrznych dodatkowych obowiązków po stronie pacjentów.
Szpitale i przychodnie nie mogą wprowadzać w swoich regulacjach wewnętrznych dodatkowych obowiązków po stronie pacjentów. (123RF)
ycipk-2olff0

Jak informuje Rzecznik Praw Pacjenta, 4 maja weszły w życie ważne zmiany w przepisach dotyczących opłat za udostępnienie dokumentacji medycznej.

"Ustawa porządkuje przepisy, ostatecznie rozstrzygając, że pierwsza kopia dokumentacji medycznej powinna być wydana pacjentowi za darmo" - podkreśla biuro RPP.

Zmiana przepisów oznacza, że każdy dokument z dokumentacji medycznej zostanie pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu udostępniony nieodpłatnie.

ycipk-2olff0

Obejrzyj: tak wygląda jedzenie w polskich szpitalach

Przy kolejnym wniosku pacjentowi bezpłatnie zostanie udostępniona ta część dokumentacji, której wcześniej nie otrzymał.

Dopiero przy następnym wniosku o te same dokumenty szpital będzie mógł pobrać opłatę, ale i tak nie będzie miał tu dowolności. Maksymalne stawki opłaty będą określone ustawowo.

ycipk-2olff0

- Złożenie wniosku nie wymaga dopełnienia żadnych dodatkowych formalności, w szczególności osoba uprawniona nie musi powoływać podstawy prawnej, z której wynika nowa zasada udostępniania dokumentacji medycznej - mówi Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

Chmielowiec dodaje, że "to po stronie placówek medycznych istnieje obowiązek przestrzegania prawa pacjenta do dokumentacji medycznej".

Czytaj też: Wielka nowelizacja RODO. Firmom będzie trudniej sprawdzić pracownika

Jak podkreśla, szpitale i przychodnie nie mogą wprowadzać w swoich regulacjach wewnętrznych dodatkowych obowiązków po stronie pacjentów.

ycipk-2olff0

Dokumentacja medyczna zostanie udostępniona nieodpłatnie w każdej placówce medycznej, w której pacjent się leczy lub w której leczył się w przeszłości. To oznacza, że nowe zasady nie obowiązują jedynie publicznych szpitali i przychodni.

"Pamiętajmy, że bezpłatnie dokumentacja medyczna zostanie udostępnienia wyłącznie pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu, a zatem już nie osobie upoważnionej przez pacjenta" - zwraca uwagę biuro Rzecznika Praw Pacjenta w komunikacie.

Co istotne, będzie można skorzystać z każdej formy udostępniania dokumentacji medycznej.

ycipk-2olff0

- Będę monitorował przestrzeganie przez placówki medyczne prawa do bezpłatnego udostępnienia dokumentacji medycznej dla osób uprawnionych - deklaruje Bartłomiej Chmielowiec.

- Każdy pacjent, który uważa, że jego prawo jest naruszane powinien taką sprawę zgłosić do Biura Rzecznika Praw Pacjenta - radzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2olff0

ycipk-2olff0
ycipk-2olff0