Od '14 wzrost PKB przekroczy potencjalne tempo, CPI na relatywnie niskim poziomie - projekcja NBP
12.11. Warszawa (PAP) - Od początku 2014 r. dynamika polskiego PKB przewyższy potencjalne tempo wzrostu, natomiast inflacja w średnim i dłuższym horyzoncie projekcji wzrośnie,...
12.11. Warszawa (PAP) - Od początku 2014 r. dynamika polskiego PKB przewyższy potencjalne tempo wzrostu, natomiast inflacja w średnim i dłuższym horyzoncie projekcji wzrośnie, pozostając jednak na relatywnie niskim poziomie - wynika z listopadowego "Raportu o inflacji" przygotowanego przez NBP.
PKB
Ścieżka centralna projekcji PKB zakłada, że wzrost PKB 2013 r. wyniesie 1,3 proc., 2,9 proc. w 2014 r. i 3,3 proc. w 2015 r.
"W dłuższym horyzoncie projekcji, w ślad za poprawiającą się sytuacją za granicą oraz napływem funduszy z nowo uzgodnionej strategii finansowej UE na lata 2014-2020, dynamika PKB przyspieszy i od początku 2014 r. przewyższy potencjalne tempo wzrostu" - napisano w raporcie.
"W konsekwencji nastąpi stopniowe zmniejszanie się luki popytowej, która jednak, ze względu na jedynie umiarkowaną poprawę koniunktury w strefie euro, w całym horyzoncie projekcji pozostanie ujemna i wyniesie -0,7 proc. potencjalnego PKB w IV kw. 2015 r." - dodano.
CPI
NBP spodziewa się inflacji w 2013 r. na poziomie 1,0 proc., w 2014 r. 1,7 proc., a w 2015 r. 1,9 proc.
"Niski poziom inflacji w krótkim horyzoncie projekcji jest wypadkową czynników o charakterze regulacyjnym (obniżka cen gazu, bliski zera wzrost cen energii elektrycznej) oraz osłabienia krajowego wzrostu gospodarczego, które - zmniejszając presję popytową - obniża tempo wzrostu płac i w konsekwencji przyczynia się do obniżenia tempa wzrostu jednostkowych kosztów pracy" - napisano.
Z raportu wynika, że w średnim i dłuższym horyzoncie projekcji inflacja wzrośnie, pozostając jednak na relatywnie niskim poziomie.
"Do utrzymania umiarkowanej presji inflacyjnej przyczyni się niski wzrost gospodarczy w kraju, w efekcie którego PKB będzie nadal kształtował się poniżej poziomu potencjalnego" - napisano.
"Drugim istotnym czynnikiem determinującym kształtowanie się inflacji, a w szczególności krajowych cen energii i żywności na relatywnie niskim poziomie jest oczekiwany stabilny poziom cen surowców na rynkach światowych, co stanowi konsekwencję prognozowanego niskiego tempa wzrostu globalnego popytu oraz wzrostu podaży ropy naftowej i gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych" - dodano.
INFLACJA BAZOWA
Zgodnie z projekcją, inflacja bazowa obniży się do 1,2 proc. w 2013 r., a następnie, wraz ze zmniejszającą się luką popytową, wzrośnie do 1,5 proc. w 2014-15 r.
RYZYKA ZRÓWNOWAŻONE
Autorzy raportu oceniają, że w horyzoncie projekcji bilans czynników ryzyka rozkłada się symetrycznie względem ścieżki centralnej projekcji zarówno dla inflacji, jak i tempa wzrostu gospodarczego.
Jak zaznaczają autorzy raportu, głównym źródłem niepewności dla prognozy inflacji i PKB jest rozwój sytuacji w strefie euro i powiązane z tym kształtowanie się kursu złotego.
"Ocenia się, że równie prawdopodobne jest przedłużenie się okresu spowolnienia tempa wzrostu w strefie euro, jak i jego przyspieszenie w stosunku do tempa założonego w scenariuszu centralnym projekcji" - napisano w raporcie.
"W konsekwencji zarówno w przypadku PKB, jak i inflacji ryzyko ukształtowania się tych zmiennych powyżej i poniżej ścieżki centralnej jest zbliżone, co znajduje odzwierciedlone w wykresie wachlarzowym dla obu wymienionych zmiennych" - dodano.
KURS PLN
Projekcja przewiduje, że w średnim i dłuższym horyzoncie nominalny efektywny kurs złotego będzie relatywnie stabilny.
"Po osłabieniu złotego w III kw. br., czynniki wzmacniające oraz osłabiające walutę krajową w dalszym horyzoncie projekcji w znacznym stopniu będą się równoważyć. W efekcie, w średnim i dłuższym okresie nominalny efektywny kurs złotego będzie utrzymywał się na relatywnie stabilnym poziomie" - napisano w raporcie.
NBP ocenia, że kurs złotego nadal jest poniżej poziomu wynikającego z czynników fundamentalnych.
"Z jednej strony, kurs waluty krajowej nadal kształtuje się poniżej poziomu określonego przez czynniki fundamentalne, co w horyzoncie projekcji oddziałuje w kierunku stopniowej aprecjacji złotego, zbliżając kurs do poziomu równowagi" - napisano w raporcie.
"Z drugiej strony, niski wzrost gospodarczy w kraju i za granicą może osłabiać napływ inwestycji bezpośrednich do Polski. W kierunku osłabienia kursu złotego będzie oddziaływał także zmniejszający się dysparytet stóp procentowych, wynikający z przyjętego w projekcji założenia o stałej stopie referencyjnej NBP" - dodano.
Projekcja została przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP z uwzględnieniem danych dostępnych do 21 października 2013 r. (PAP)
fdu/ osz/