Od maja do OFE będzie trafiać mniej składek

Od maja do Otwartych Funduszy Emerytalnych będzie trafiać nie 7,3 proc., ale 2,3 proc. składek emerytalnych. Pozostałe 5 proc. zasili specjalne indywidualne subkonta w ZUS. 1 maja wchodzą w życie przygotowane przez rząd zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych.

30.04.2011 | aktual.: 30.04.2011 17:14

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm w marcu b.r. nowelizacją, składka przekazywana do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc. W 2013 r. część składki trafiającej do OFE wzrośnie do 2,8 proc., w 2014 r. do poziomu 3,1 proc., w 2015 r. do 3,3 proc. Od 2017 r. OFE będą otrzymywać 3,5-proc. część składki.

Składki trafiające na specjalne subkonta w ZUS będą ewidencjonowane na nich nie później niż w ciągu 15 dni roboczych, licząc od ich otrzymania. Będą podlegać waloryzacji według średniego nominalnego wzrostu PKB z ubiegłych 5 lat (wzrost PKB plus inflacja - PAP), z zastrzeżeniem, że stopa waloryzacji nie może być ujemna.

ZUS poinformował w ubiegłym tygodniu, że zmiana w zasadach księgowania składki na ubezpieczenia społeczne nie stanowi dla ZUS żadnego problemu. "Każdy ubezpieczony może być pewny, że Zakład na czas utworzy dla niego specjalne subkonto i zaewidencjonuje na nim wszystkie należne składki" - napisano na blogu rzecznika ZUS.

Zdaniem ubezpieczyciela operacja zmiany zasad księgowania składki nie jest dla ZUS niczym nadzwyczajnym. "Nasz system informatyczny jest elastyczny. Tak więc zarówno zmiana parametrów przekazywanych do OFE składek, jak i utworzenie specjalnych subkont dla 15 mln ubezpieczonych nie nastręczą nam większych problemów" - zapewnił cytowany w komunikacie prezes ZUS Zbigniew Derdziuk.

Zakład wyjaśnił, że prace przygotowujące system informatyczny ZUS do nowego podziału składki zaczęły się jeszcze w styczniu. W pierwszym etapie, który właśnie dobiega końca, w Kompleksowym Systemie Informatycznym (KSI) ZUS wprowadzone zostały modyfikacje służące przyjmowaniu i ewidencjonowaniu nowych składek.

Drugi etap zmian, który zostanie zamknięty na przełomie 2011 i 2012 r., obejmuje utworzenie indywidualnych kont i przeprowadzenie ich rewaloryzacji.

Zgodnie z wchodzącą w życie 1 maja ustawą zasady dziedziczenia pieniędzy trafiających na subkonta w ZUS będą takie same, jak w OFE. Będą m.in. podlegać podziałowi w razie rozwodu lub unieważnienia małżeństwa czy ustania wspólności majątkowej, a także w przypadku śmierci ubezpieczonego. Środki przypadające spadkobiercom będą wypłacane w gotówce oraz ewidencjonowane na ich subkontach na analogicznych zasadach, jak ma to obecnie miejsce w OFE.

W 2012 r. zostanie wprowadzona ulga podatkowa dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Od podstawy opodatkowania będzie można odliczyć wpłaty na IKZE, nie więcej jednak niż 4 proc. podstawy opodatkowania. Z odliczenia będą mogły skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą opodatkowaną jednolitą, 19-proc. stawką podatku dochodowego.

Opodatkowany będzie jednak zwrot pieniędzy z IKZE, wypłata z tego konta po zakończeniu okresu oszczędzania oraz wypłata środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKZE na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego.

Osoby o najniższych dochodach będą mogły wpłacić na IKZE do 4 proc. równowartości 12-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w poprzednim roku kalendarzowym.

W związku z tym, że do OFE będzie trafiać mniej pieniędzy, zmianie ulegnie górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc. Od 1 stycznia 2012 r. zacznie obowiązywać zakaz akwizycji na rzecz OFE.

Celem zmian w systemie emerytalnym jest ograniczenie przyrostu długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych. Według rządu, zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 r. o ok. 190 mld zł.

Źródło artykułu:PAP
zusofeskładka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)