Od VI '11 prognozowane jest stopniowe obniżanie się rocznego wskaźnika CPI - Kotecki, MF
01.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo finansów prognozuje, że od czerwca 2011 roku roczny wskaźnik inflacji zacznie się stopniowo obniżać i powróci do celu w średnim okresie -...
01.06. Warszawa (PAP) - Ministerstwo finansów prognozuje, że od czerwca 2011 roku roczny wskaźnik inflacji zacznie się stopniowo obniżać i powróci do celu w średnim okresie - poinformował wiceminister finansów Ludwik Kotecki.
"Mimo ostatnich wzrostów cen, presja popytowa w Polsce jest wciąż niewielka, o czym świadczy, utrzymująca się znacznie poniżej celu inflacyjnego NBP inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii. W kwietniu br. wyniosła ona 2,1 proc. Wysoce prawdopodobne jest również wygaśnięcie w najbliższych miesiącach zewnętrznego impulsu cenowego, co w warunkach prowadzonej przez NBP polityki monetarnej zapobiegającej trwałemu wzrostowi oczekiwali inflacyjnych oraz zainicjowanej przez Ministra Finansów konsolidacji fiskalnej, powinno zredukować ryzyko wystąpienia tzw. efektów drugiej rundy. W związku z powyższym, od czerwca br. prognozowane jest stopniowe obniżanie się rocznego wskaźnika CPI i jego powrót w okolice celu inflacyjnego w średnim okresie" - napisał Kotecki w odpowiedzi na interpelację poselską.
Zdaniem resortu w sytuacji przejściowego przyspieszenia inflacji wywołanego przez wzrost cen żywności i paliw na rynkach światowych szczególnego znaczenia nabiera ścisła koordynacja polityki monetarnej banku centralnego i polityki fiskalnej rządu.
"Wobec wciąż niepewnego ożywienia inwestycji w polskiej gospodarce optymalne jest stopniowe zacieśnienie fiskalne, tworzące przestrzeń dla umiarkowanych podwyżek stóp procentowych banku centralnego" - napisano.
"Redukcja deficytu budżetowego pozwoli ograniczyć presję popytową i wesprze powrót inflacji do celu w średnim okresie. Zmniejszenie potrzeb pożyczkowych budżetu będzie sprzyjało spadkowi rynkowej premii za ryzyko i umacnianiu się złotego. W rezultacie inflacja wywołana zewnętrznym impulsem będzie stopniowo wygasać bez negatywnych skutków dla potencjalnego tempa wzrostu gospodarczego i hamowania dynamiki zatrudnienia" - napisano. (PAP)
mak/ asa/