Trwa ładowanie...
d3tnuzt
finanse
30-01-2014 14:24

Odczuwalna poprawa w polskiej gospodarce może przyjść szybciej od oczekiwań - Sławiński

30.01. Warszawa (PAP) - Odczuwalna poprawa w polskiej gospodarce może mieć miejsce szybciej niż się tego oczekuje. Gospodarka pozostaje w równowadze i nie ma przeszkód, by weszła...

d3tnuzt
d3tnuzt

30.01. Warszawa (PAP) - Odczuwalna poprawa w polskiej gospodarce może mieć miejsce szybciej niż się tego oczekuje. Gospodarka pozostaje w równowadze i nie ma przeszkód, by weszła ona na wyższe obroty - ocenia Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP, w lutowym wydaniu miesięcznika Forbes.

Na postawioną w rozmowie tezę, że nie jest bezpieczne to, iż Polska "nadal leci na jednym silniku" jakim jest eksport, Sławiński odpowiedział: "Aż tak źle nie jest, bo konsumpcja też powoli ożywa, a inwestycji polscy przedsiębiorcy nie zaniechali nawet w czasie tych sześciu kwartałów recesji w strefie euro. Ożywienie jest jednak na razie dość nieśmiałe, bo gospodarstwa domowe i firmy potrzebowały trochę czasu, by w końcu uwierzyć, że jest ono naprawdę trwałe".

Dyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP pytany o to, kiedy można spodziewać się odczuwalnej poprawy w polskiej gospodarce odpowiedział: "Może prędzej niż sądzimy, bo wskaźniki koniunktury poprawiają się szybciej, niż oczekiwaliśmy. Polska gospodarka pozostaje w równowadze. I nie ma przeszkód, by weszła na wyższe obroty. Niestety nie da się tego powiedzieć o strefie euro".

Sławiński zaznacza, że płace w Polsce będą rosnąć, choć w tempie wciąż umiarkowanym.

d3tnuzt

"Bezrobocie też będzie stopniowo malało. Dzieje się tak, bo nadal mamy w Polsce do czynienia z procesem relatywnego zwiększania się roli sektora usług, gdzie powstają nowe miejsca pracy. Dlatego między innymi zatrudnienie zwiększa się przy wolniejszym niż kiedyś tempie wzrostu PKB" - powiedział.

Sławiński dodaje, że problemem polskich firm jest brak przewagi technologicznej, przez co nadal będą musiały konkurować na rynku międzynarodowym niskimi kosztami pracy. (PAP)

jba/ asa/

d3tnuzt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tnuzt