Odczyt indeksu Ifo lekko ciąży notowaniom euro
Wtorkowa sesja przyniosła większą zmienność na dolarze amerykańskim. Generalnie od rana obserwowana była tendencja do wyprzedaży USD, jednak w drugiej części dnia dolar zaczął odrabiać wcześniejsze straty.
Opublikowane wstępne dane dotyczące indeksu PMI dla przemysłu nie zmieniły się w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Wskaźnik PMI uplasował się we wrześniu na poziomie 57,9 pkt. kształtując się nieco poniżej oczekiwań rynkowych. Dynamika wzrostu indeksu cen nieruchomości była również nieco niższa w lipcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Natomiast nieco lepszy odczyt dotyczył indeksu Richmond Fed, który wzrósł we wrześniu do 14 pkt. z 12 pkt. w sierpniu. Trzeba mieć na uwadze to, że dolarowi będzie ciężko zyskiwać dalej na wartości bez nowych impulsów do umocnienia. Co więcej słabsze dane z Europy nie przyczyniły się wczoraj do pogłębienia spadków na eurodolarze, co świadczy o wyczerpaniu się potencjału aprecjacyjnego dolara.
Na uwagę zasługuje również slaby spadek sprzedaży detalicznej w Kanadzie, który stanowił wczoraj symptom do dalszej deprecjacji dolara kanadyjskiego względem waluty amerykańskiej. Sprzedaż detaliczna spadła w lipcu o 0,1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,5%, natomiast sprzedaż detaliczna bez aut spadła o 0,6% licząc miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 1,5% w poprzednim okresie. Słabsze dane stanowiły impuls do kontynuacji wzrostów na USDCAD, co doprowadziło notowania tej pary w okolice maksimów lokalnych z września tego roku.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia była publikacja indeksu Ifo, który jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiej gospodarki. Niemiecki indeks nastrojów gospodarczych spadł we wrześniu do poziomu 104.7 pkt. z 106.3 pkt. w sierpniu, kształtując się poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 105.7 pkt. Dane te potwierdziły słabszą koniunkturę w Europie. Niższe okazały się również wrześniowe odczyty subindeksu ocen bieżącej kondycji gospodarki oraz subindeksu ocen koniunktury w kolejnych sześciu miesiącach.
W reakcji na dane euro nieco straciło na wartości. Kluczowe kwestią pozostaje to czy notowaniom eurodolara uda się zejść ponownie poniżej dzisiejszego minimum z początku sesji europejskiej. Gdyby udało się wybronić ten poziom, to będzie to kolejny argument za rozwinięciem korekty wzrostowej na EURUSD przy silnym wyprzedaniu rynku. W dzisiejszym kalendarium mamy dane o sprzedaży nowych domów w USA. Po słabym odczycie w lipcu i spadku sprzedaży domów na rynku pierwotnym analitycy oczekują lepszych danych w tym miesiącu. Warto zwrócić uwagę także na dzisiejsze wystąpienie Loretty Mester z oddziału Rezerwy Federalnej w Cleveland, która bierze udział w kształtowaniu się polityki monetarnej Fed.
EURUSD
Co prawda eurodolar pogłębił spadki na początku tego tygodnia, jednak od wczoraj można zaobserwować wyhamowanie tej tendencji i próbę ukształtowania korekty wzrostowej. Wczorajsze wzrosty wyhamowały tuż poniżej 50-okresowej średniej EMA na wykresie 4h. Jeśli notowaniom uda się utrzymać powyżej poziomu 1,2838, to będzie to impuls do kontynuacji odreagowania. Poniedziałkowe minimum wyznacza wsparcie na poziomie 1,2815. Z technicznego punktu widzenia wyjście powyżej 50% zniesienia Fib całości spadków z poziomu 1,2994 powinno być impulsem do rozwinięcia korekty wzrostowej na tej parze.
[ EURUSD
]( http://finanse.wp.pl/w1,EUR,w2,USD,notowania-waluty-online-waluta.html )
AUDUSD
AUDUSD wyhamował spadki w rejonie 0,8840 wynikającym z 78,6% zniesienia Fib całości wzrostów z poziomu 0,8658. Oscylator Williams’a (14) wskazuje na duże wyprzedanie rynku, co może stać się impulsem do lekkiego odreagowania. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 0,8925. Należy pamiętać, że dominującym trendem jest spadkowy.
[ GBPUSD
]( http://finanse.wp.pl/kind,avg,w1,AUD,notowania-waluty-nbp-waluta.html )
Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A.
| Materiał został przygotowany z należytą starannością i rzetelnością, na podstawie ogólnodostępnych informacji, ale ani autor, ani Noble Securities S.A. (NS) nie gwarantują jego kompletności i dokładności. Materiał nie został sporządzony zgodnie z wymogami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. w sprawie informacji, stanowiących rekomendacje, dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów, lub wystawców (Dz.U. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu tego Rozporządzenia, nie powinien być też rozumiany jako materiał o charakterze doradczym, lub jako podstawa do podejmowania działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osoba korzystająca z opracowania nie może rezygnować z przeprowadzenia niezależnej oceny i uwzględnienia innych czynników ryzyka niż przedstawione w materiale. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autora (autorów) w dniu publikacji i nie są to opinie czy prognozy NS. NS ani osoby zatrudnione przez
NS nie ponoszą odpowiedzialności za działania, lub zaniechania osób, lub podmiotów, korzystających z opracowania, ani za działania, lub decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku tych działań, lub decyzji inwestycyjnych. Osiągnięcie zysku w instrumenty finansowe nie jest możliwe bez akceptacji i wystawienia się inwestora na ryzyko poniesienia straty, a w szczególności transakcje w zakresie kontraktów na różnice kursowe (CFD) sa ryzykowne, ponieważ inwestor może stracić więcej niż początkowy depozyt zabezpieczający. |
| --- |