Trwa ładowanie...
dsru2gf
07-02-2008 09:53

Odliczymy sobie opiekunkę do dziecka

Firmy, w których pracują kobiety po urlopie macierzyńskim, zapłacą mniejsze składki, a rodzice odliczą sobie od dochodu zarobki opiekunki do dziecka.

dsru2gf
dsru2gf

Firmy, w których pracują kobiety po urlopie macierzyńskim, zapłacą mniejsze składki, a rodzice odliczą sobie od dochodu zarobki opiekunki do dziecka, informuje "Rzeczpospolita".

– Ta długo oczekiwana ustawa z pewnością nie jest idealna, ale jej skutki odczują pracujący rodzice – mówi Wojciech Sury, koordynator programu „Rodzic-pracownik”.

Ustawa prorodzinna zakłada m.in. większy udział firmy we współfinansowaniu wychowywania dzieci. Propozycja zmian w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych ma umożliwić wykorzystanie go do tworzenia przyzakładowych żłobków i przedszkoli, a także finansowanie opieki nad dziećmi w przedszkolach i żłobkach.

Pracodawcy osób powracających z urlopu wychowawczego i macierzyńskiego będą płacić mniejsze obowiązkowe składki. Zaproponowano, by przez trzy lata po powrocie pracownika z takiego urlopu nie musieli oni odprowadzać składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

dsru2gf

Zdaniem pracodawców rozwiązanie to w niewielkim stopniu będzie zachęcało do zatrzymywania takich pracowników w firmie.
– Propozycja ta niewiele znaczy dla firm, bo jednostkowa składka na fundusze wynosi kilka złotych w skali miesiąca. Czasem koszt przelewu jest wyższy od składki – mówi Henryk Michałowicz, ekspert KPP.

Nowym rozwiązaniem będzie wprowadzenie ulgi podatkowej dla osób zatrudniających opiekunów do dzieci.
– Już raz ustawodawca próbował ograniczyć zatrudnianie niań na czarno za pomocą podobnej ulgi. Ze względu na wiele formalności oraz niewielkie korzyści przepis ten pozostał martwy. Zaproponowane rozwiązania są nieco lepsze – mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Wyjaśnia, że nowa ulga polega na odliczeniu od dochodu nie tylko składek na ubezpieczenia społeczne zapłaconych z własnych środków pracodawcy, ale również wynagrodzenia niani. Poza tym projekt przewiduje ograniczenie formalności związanych z zatrudnieniem pomocy domowej. Nie oznacza to, że znosi je całkowicie.

Zawierając umowę o pracę z nianią, osoby fizyczne staną się pracodawcami: będą musiały co miesiąc odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy i składki ZUS. A to uciążliwe obowiązki. Ponadto ulga ta jest atrakcyjna tylko dla osób, które osiągają dochody opodatkowane według skali podatkowej i płacą podatek w wysokości 30 lub 40 proc. Odliczenie może dać pewne oszczędności, tj. zredukowanie dochodów i ich opodatkowanie według niższej stawki.

dsru2gf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsru2gf