Trwa ładowanie...

Odmrażanie gospodarki. Emilewicz zapowiada, że "godziny dla seniorów" znikną

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że wraz z drugim etapem odmrażania gospodarki znikną "godziny dla seniorów" w sklepach. Oznacza to, że od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12 zakupy w sklepach będą mogli robić już wszyscy, a nie tylko osoby po 65. roku życia. Zmiana wejdzie w życie od 4 maja.

Share
Odmrażanie gospodarki. Emilewicz zapowiada, że "godziny dla seniorów" znikną
Źródło: Getty Images
d430zeu

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zniesienie "godzin dla seniorów" zapowiedziała w rozmowie z portalem WNP.pl. Ma to być element drugiego etapu odmrażania gospodarki, związany z ponownym otwarciem galerii handlowych od 4 maja.

- Mam nadzieję, że Polacy pójdą do tych sklepów po to, żeby zrobić zakupy, a nie po to, aby przejść się tam na spacer - stwierdziła szefowa resortu rozwoju.

d430zeu

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły drugiego etapu odmrażania gospodarki w środę. Wynika z nich, że od 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe, przy zachowaniu reżimu obostrzeń, czyli maksymalnie jedna osoba na każde 15 mkw. sklepu w galerii. To potwierdzenie informacji, do których Wirtualna Polska dotarła już w piątek.

Zobacz też: UOKiK chce regulowania cen. Nie tylko maseczki

Informację o zniesieniu "godzin dla seniorów" potwierdził w Polsat News rzecznik rządu Piotr Müller. - "Godziny dla seniorów" nie będą obowiązywać od kolejnego tygodnia. Galerie handlowe zostaną otwarte z limitem 1 osoby na 15 mkw. - powiedział Müller.

Premier w trakcie konferencji mówił o obowiązku regulowania przez pracowników galerii ruchu w ciągach komunikacyjnych. Chodzi o to, by klienci nie łamali restrykcji m.in. poprzez niezachowanie odpowiedniego odstępu. Jadwiga Emilewicz dodała, że dotyczyć to będzie również ruchu na parkingu, gdzie kierowcy będą musieli zostawiać miejsce odstępu od sąsiedniego pojazdu.

d430zeu

- Zniesione zostają te "godziny dla seniorów", więc ta liczba godzin w galeriach będzie w całym wymiarze pracy sklepów dostępna - powiedziała wicepremier.

Od 1 kwietnia w związku z pandemią koronawirusa w punktach handlowych w godzinach między 10 a 12 zakupy mogą robić jedynie osoby w wieku powyżej 65 lat. Chodziło o stworzenie takich warunków dla seniorów, w których byliby narażeni na kontakt z mniejszą liczbą osób. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by seniorzy robili zakupy w sklepach także poza wskazanymi godzinami.

Przepisy, a zwłaszcza sposób ich realizacji, budziły jednak sporo wątpliwości. Dlatego po tygodniu, od 8 kwietnia rząd postanowił nieco je zmienić, ale tylko w dwóch przypadkach.

Po pierwsze godziny dla seniora przestały obowiązywać w hurtowniach. A po drugie apteki i punkty apteczne mają prawo obsłużyć każdego klienta, także między godz. 10 a 12, jeśli przychodzi po lek "ze względu na nagłe zagrożenie życia i zdrowia".

d430zeu

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d430zeu

Podziel się opinią

Share
d430zeu
d430zeu