OFE inwestują coraz więcej w akcje

Łączna wartość akcji zgromadzonych w portfelach funduszy emerytalnych w listopadzie wyniosła 19,8 mld PLN, co stanowi wzrost wobec poprzedniego miesiąca +8,8%. To oczywiście kolejny rekord w historii funduszy emerytalnych.

04.01.2005 12:37

Inwestycje funduszy emerytalnych na rynku akcji

Łączna wartość akcji zgromadzonych w portfelach funduszy emerytalnych w listopadzie wyniosła 19,8 mld PLN, co stanowi wzrost wobec poprzedniego miesiąca +8,8%. To oczywiście kolejny rekord w historii funduszy emerytalnych.

Nieco powyżej 0,5 mld PLN z łącznej kwoty inwestycji na rynku akcji stanowią papiery spółek notowanych na giełdach zagranicznych, a pozostała cześć to akcje spółek i NFI notowanych na warszawskim parkiecie. Listopadowy przyrost tej pozycji (+1,6 mld PLN) odbył się przy niewielkiej zmianie indeksu WIG, który w skali miesiąca zyskał +0,02%. Trudno jednak mówić o stabilizacji gdy spojrzymy na pozostałe indeksy: WIG20 zyskał +1,2% a MIDWIG, opisujący koniunkturę w segmencie średnich spółek stracił -0,7%.

Nie można również zapominać o tegorocznej aktywności rynku pierwotnego - w samym tylko listopadzie na giełdzie zadebiutowały akcje PKO BP, WSIP, FAM i Torfarmu. A w portfelach funduszy emerytalnych swoje piętno odcisnęła szczególnie pierwsza z wymienionych spółek. Dokonana przez Ministra Skarbu alokacja w ramach transz dla inwestorów instytucjonalnych preferowała fundusze emerytalne, które otrzymały akcje PKO BP za równowartość 2,8% zarządzanych przez nie aktywów. A to oznacza, że cały listopadowy wzrost wartości akcji w portfelach OFE jest równoważny otrzymanym akcjom PKO BP.

Dzięki debiutom oraz dzięki lepszej koniunkturze w segmencie dużych spółek listopad przyniósł dwucyfrowy wzrost kapitalizacji GPW, która wraz z wartością zagranicznych podmiotów przekroczyła 240 mld PLN. Tym samym, mimo znacznego wzrostu udziału akcji w portfelu funduszy emerytalnych (na koniec listopada 33% aktywów - trzeci wynik w historii i najwyższy udział od czasów internetowej hossy), ich udział w kapitalizacji giełdy spadł do poziomu 7,9%.

Dokonana przez nas dekompozycja zmiany zaangażowania funduszy w akcje potwierdziła, iż źródłem listopadowego wzrostu wartości akcji w portfelach OFE było w całości saldo transakcji kupna i sprzedaży, dokonanych na rynku pierwotnym oraz na rynku wtórnym. O skali salda listopadowych transakcji niech świadczy to, że jest ono w wartości zbliżone do łącznego salda transakcji kupna i sprzedaży z okresu paź 2003 - paź 2004, czyli w ciągu poprzednich 13 miesięcy. Ale też i prywatyzacja na miarę PKO BP nie jest wydarzeniem codziennym…

Na koniec listopada aż w przypadku siedmiu funduszy udział akcji przekraczał 33%, a w trzech przypadkach pokonana została bariera 34%. Również w przypadku trzech funduszy (Ergo Hestia, Sampo i Generali) listopadowy udział akcji był na historycznie najwyższym poziomie. Największym optymistą wobec dalszej koniunktury okazał się zarządzający OFE Pekao Pioneer, w przypadku którego akcje stanowiły aż 36,2% wartości zarządzanych aktywów. To jednocześnie najmniej przewidywalny fundusz pod względem zaangażowania w akcje w okresie ostatnich 12 miesięcy. Po listopadowych danych, najmniejszą zmiennością udziału akcji w portfelu może się pochwalić trzeci fundusz na polskim rynku - PZU Złota Jesień, odbierając palmę pierwszeństwa OFE Commercial Union.

W listopadzie na rynek trafiło 6 informacji o zmianie zaangażowania funduszy emerytalnych w poszczególnych spółkach. Aż trzy z nich dotyczyły OFE Commercial Union, przy czym tylko jedna mówiła o zmniejszeniu stanu posiadania (Prokom). Trzy OFE pojawiły się jako nowi akcjonariusze Ceramiki Nowa Gala.

Tomasz Publicewicz
Analizy Online Sp. z o.o.

Pełna wersja raportu (z wykresami) dostępna w wersji src="http://i.wp.pl/a/i/fundusze_inwestycyjne/pdf.gif"/>

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)