Trwa ładowanie...
Parkiet
Gospodarka

OFE mają akcje za prawie 53 mld zł - tylko raz w historii posiadały więcej

Na koniec listopada fundusze emerytalne miały w akcjach 52,94 mld zł - wynika z zestawienia Komisji Nadzoru Finansowego. Stanowi to 30,5 proc. ich aktywów.
Share
OFE mają akcje za prawie 53 mld zł - tylko raz w historii posiadały więcej
Źródło: Jupiterimages
d4mpydu

Tak wysokiego zaangażowania procentowego OFE nie miały od I połowy 2008 r. Za to pod względem wartości ich zaangażowanie tylko raz było wyższe - w czerwcu 2007 r. Wynosiło 53,19 mld zł. Biorąc pod uwagę wzrost indeksu WIG o 3 proc., a WIG20 o 3,4 proc., zarządzający z funduszy emerytalnych dokupili w listopadzie akcje na GPW. I to za nawet za 3 mld zł.

Miesiąc wcześniej, w październiku, OFE miały bowiem w akcjach 48,6 mld zł, co stanowiło niespełna 28,2 proc. ich aktywów. Biorąc pod uwagę dane od początku roku zaangażowanie w akcje wzrosło o ponad 7 pkt proc. oraz 23,45 mld zł.

- Tak znaczący wzrost zaangażowania w akcje to efekt zapisów na PGE - mówi zarządzający z jednego z funduszy. Choć OFE dopiero w styczniu ujawnią skład swoich portfeli, mogły kupić akcje energetycznej spółki za około 2 mld zł.

d4mpydu

- Między październikiem a listopadem część pieniędzy OFE znajdowała się poza portfelem, bo wysłanych na konta pieniędzy związanych z zapisami na akcje nie można zaliczyć do żadnej kategorii lokat - mówi jeden z ekspertów. Najwyższe, bo 39,3-proc. zaangażowanie w akcje miał jak zwykle Polsat (ustawowy limit to 40 proc.). 33,3 proc. miało Pekao. Z kolei najmniej, niespełna 28 proc., miał Pocztylion.

Z 14 działających na rynku funduszy emerytalnych tylko dwa: Pocztylion oraz Polsat, nie mają jeszcze obligacji Krajowego Funduszu Drogowego. W sumie przyszli emeryci mają już 3,45 mld zł drogowych papierów dłużnych, czyli prawie 90 proc. więcej niż w październiku. Ponad jedną trzecią posiadanych przez OFE obligacji wyemitowanych przez BGK miała Aviva.

Z danych KNF wynika, że w listopadzie OFE wypłaciły emerytury okresowe 187 osobom na łączną kwotę 17,7 tys. zł. Zdecydowanie najwyższe średnie świadczenie przypadało na klientów ING i wynosiło 156 zł, a najniższe Allianz - 32 zł. W przypadku tego funduszu świadczenia pobierają tylko trzy osoby. Średnie miesięczne świadczenie wypłacone przez OFE wynosiło niespełna 95 zł.

Aleksandra Kurowska
PARKIET

d4mpydu

Podziel się opinią

Share
d4mpydu
d4mpydu