Ograniczenie dywidendy pozytywne dla oceny kredytowej sektora bankowego - Moody's
27.02. Warszawa (PAP) - Agencja Moody's, w raporcie z 27 lutego, ocenia, że zapowiedź Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca ograniczenia poziomu wypłaty dywidendy przez polskie...
27.02. Warszawa (PAP) - Agencja Moody's, w raporcie z 27 lutego, ocenia, że zapowiedź Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca ograniczenia poziomu wypłaty dywidendy przez polskie banki jest pozytywna dla oceny kredytowej sektora.
"Działania te są pozytywne dla oceny kredytowej sektora bankowego, jako że wzmacniają bazę kapitałową poszczególnych banków i zdolność do absorpcji ryzyka całego systemu" - napisano w raporcie.
Pod koniec grudnia 2011 roku urząd zarekomendował bankom, by nie wypłacały dywidendy z zysku za 2011 rok. KNF zaznaczył, że to zalecenie dotyczy w szczególności banków, które spełniają jedno lub więcej z kryteriów: posiadają współczynnik wypłacalności poniżej 12 proc.; ich współczynnik Tier 1 kształtuje się poniżej 9 proc.; otrzymały ocenę BION gorszą niż 2,5; udział kredytów walutowych dla osób prywatnych w portfelu kredytów dla osób prywatnych przekracza 50 proc.; bank "matka" ma niedobór kapitału.
Z kolei banki podlegające jedynie kryterium współczynnika wypłacalności (poniżej 12 proc.) zobowiązane są do zatrzymania takiej części zysku, aby osiągnąć współczynnik wypłacalności na poziomie 12 proc.
Urząd zalecił wówczas, by pozostałe banki ograniczyły wypłatę dywidendy do maksymalnie 50 proc. zysku.
Urząd planuje do końca pierwszego kwartału wysłać bankom indywidualne zalecenia odnośnie podziału zysku i możliwości wypłaty dywidendy w myśl kryteriów ogłoszonych pod koniec 2011 roku.
Zdaniem zastępcy przewodniczącego KNF dywidendę wypłacić będą mogły tylko nieliczne banki. W jego opinii na przykład kondycja PKO BP i Banku Pekao SA umożliwia podzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. (PAP)
seb/ ana/