"Ogromna akumulacja bogactwa". 2021 to był świetny rok dla milionerów
Liczba osób dysponujących majątkiem na poziomie co najmniej jednego miliona dolarów amerykańskich wzrosła o 7,8 proc., a ich bogactwo o 8 proc. - wynika z opublikowanego w czwartek raportu firmy Capgemini. Niemal dwie trzecie bogaczy, którzy chodzą po tym świecie, pochodzi z zaledwie czterech krajów.
07.07.2022 19:01
Źródłem przyrostu liczby milionerów i ich majątków było ożywieniu gospodarek stymulowanym przez giełdę - czytamy w Światowym Raporcie Zamożności 2022 firmy Capgemini.
Gdzie żyją milionerzy
Najwięcej bogaczy przybyło w Ameryce Północnej - liczba osób z majątkiem na poziomie co najmniej miliona dolarów wzrosła o 13,2 proc., a fortuny zamożnych urosły o 13,8 proc. Kluczowym silnikiem tego wzrostu były Stany Zjednoczone, gdzie silny sektor technologiczny napędził wzrost zamożności, szczególnie w późniejszym okresie roku.
Na drugim miejscu uplasowała się strefa euro - populacja milionerów zwiększyła się tam o 6,7 proc. a ich zamożność wzrosła o 7,5 proc. Rejon Azji i Pacyfiku odnotował jedynie "powolny wzrost". Jak się okazuje, bogactwo jest silnie skumulowane w zaledwie kilku krajach. "Same Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy i Chiny stanowiły 63,6 proc. całej światowej populacji milionerów" - czytamy w raporcie.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Idą gorsze czasy
O ile 2021 to był dobry rok dla zamożnych ludzi, to według autorów raportu rok 2022 już teraz wygląda dużo gorzej. Wysoka inflacja utrzymująca się od stycznia i rozmowy o podwyżkach stóp procentowych przez banki centralne wywołały korekty na rynku akcji, których tempo wzrasta - zwraca uwagę Capgemini. A spadające kursy akcji oznaczają oczywiście topniejące majątki bogaczy, bo to właśnie w te papiery wartościowe zwykle inwestują najzamożniejsi ludzie na świecie.
Szacunki Capgemini na koniec kwietnia wskazują, że w skali światowej majątek milionerów skurczył się o około 4 proc. w porównaniu do 31 grudnia 2021 r. "Biorąc pod uwagę wysoką ekspozycję na rynek akcji, majątki najbardziej ucierpią w Ameryce Północnej i Europie, która dodatkowo zmaga się z kryzysem geopolitycznym" - stwierdzili autorzy raportu.
Badanie przeprowadzone we współpracy z firmą Aon objęło 71 państw i 2973 osób. Capgemini to firma doradcza specjalizująca się w usługach technologicznych i transformacji cyfrowej. Spółka została założona w 1967 r. i zatrudnia ponad 325 tys. osób w 55 krajach.
Najbogatszym człowiekiem na świecie jest obecnie twórca Tesli i SpaceX Elon Musk. Według aktualizowanego na bieżąco zestawienia prowadzonego przez Bloomberga Musk ma w tej chwili majątek szacowany na 214 miliardów dolarów. Drugi na liście multimiliarderów jest twórca Amazona Jeff Bezos z majątkiem rzędu 138 miliardów dolarów. Trzeci jest Bernard Arnault, francuski biznesmen i prezes LVMH, koncernu produkującego dobra luksusowe. Ma majątek wyceniany na 128 miliardów dolarów.