"Ogromne złoża ciepłej wody". W Sochaczewie powstanie geotermia
- Pod Sochaczewem istnieją ogromne złoża słodkiej ciepłej wody, w związku z czym do końca 2026 roku ma zostać wybudowany zakład geotermalny — zapowiedział prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Przemysław Ligenza.
Ligenza podkreślił, że już przeprowadzono odwiert badawczy, który potwierdził, że warunki w Sochaczewie są odpowiednie do budowy zakładu geotermalnego. - Naszym celem jest, aby ta inwestycja została zrealizowana do końca 2026 roku — powiedział podczas środowego briefingu prasowego w Sochaczewie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dom z wagonu kolejowego. "Koszt remontu nie był wygórowany"
Inwestycja za prawie 80 mln zł
Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że pod Sochaczewem znajdują się ogromne złoża słodkiej ciepłej wody. Parametry tej wody pozwalają na jej wykorzystanie nie tylko do celów grzewczych, ale również do zaopatrzenia miasta w wodę pitną.
Ministerstwo podało również, że całkowity koszt budowy zakładu geotermalnego w Sochaczewie wyniesie ponad 76,2 miliona złotych. Wsparcie z NFOŚiGW wyniesie łącznie 62 miliony złotych, z czego blisko 33,4 miliona złotych to dotacje, a ponad 28,6 miliona złotych to pożyczki.
Resort przekazał, też że w ramach budowy zakładu geotermalnego w Sochaczewie planowana jest modernizacja systemu dostaw ciepła na terenie miasta. Chodzi o wprowadzenie układu geotermalnego oraz odpowiednie przystosowanie sieci ciepłowniczej do nowych warunków.