Trwa ładowanie...
d4motds
emerytura

Olejniczak: należy odebrać przywileje emerytalne byłym esbekom

Szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak powtórzył w Łodzi, że jego zdaniem należy odebrać przywileje
emerytalne byłym esbekom. Projekt ustawy odbierającej przywileje
emerytalne funkcjonariuszom służb specjalnych PRL przygotowuje PO.

Share
d4motds

Według Olejniczaka obecny system jest niesprawiedliwy i dlatego należy dążyć do tego, aby go zmienić.
_ Aby między emeryturami byłych funkcjonariuszy SB a przeciętnych Polaków nie było tak dużych dysproporcji _ - mówił szef klubu Lewica na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, nie wyobraża sobie, aby lewica była w tej sprawie bierna, jednak pod warunkiem, że propozycja PO będzie konstytucyjna.

_ Muszą to być rozwiązania konstytucyjne, które będzie można wprowadzić. Ja nie chce uczestniczyć w debacie politycznej, tylko po to, aby komuś się przypodobać. Mam wrażenie, że PO i PiS do tej pory tak właśnie te sprawę rozgrywają _ - ocenił.

d4motds

Zdaniem Olejniczaka, nie chodzi o rozliczenia historyczne, aby komuś dokopać, czy się nad kimś znęcać.
_ Chodzi o sprawiedliwość społeczną _ - dodał. Olejniczak oczekuje jednak, że PO w zamian za współdziałanie w tej sprawie poprze projekt SLD dotyczący minimalnej renty i emerytury. Według projektu, miałaby ona wynosić do 50 proc. średniej krajowej.

PO ma w ciągu dwóch tygodni złożyć w Sejmie projekt zmian w przepisach dotyczący obniżenia wysokości emerytur byłych funkcjonariuszy SB. Dziś najwyżsi rangą dostają nawet powyżej 5 tys. zł miesięcznie. PO zleciła ekspertyzy prawne, które mają ostatecznie rozstrzygnąć, czy proponowane zmiany są zgodne z konstytucją.

Swój projekt w sprawie emerytur funkcjonariuszy byłej SB w grudniu złożył klub PiS. Zakłada on m.in. podanie do publicznej wiadomości informacji o byłych funkcjonariuszach komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, ograniczenie pełnienia przez nich funkcji publicznych oraz pozbawienie ich "nieuzasadnionych przywilejów materialnych."

Pytany przez dziennikarzy, o jego ewentualny start w wyborach do Parlamentu Europejskiego Olejniczak odparł, że "dziś w ogóle o tym nie myśli".
_ Chcę pomagać przewodniczącemu SLD Grzegorzowi Napieralskiemu, tak jak tylko potrafię, aby Sojusz był partia znaczącą _ - podkreślił.

d4motds

Olejniczak nie chciał również komentować informacji o przygotowywanym przez PSL projekcie noweli ustawy medialnej. Projekt ma m.in. regulować wybór KRRiT, tak by wszystkie siły polityczne mające reprezentantów w Sejmie miały również reprezentację w Radzie.

_ Szkoda emocji, aby dziś o tym rozmawiać. Poza zapowiedziami nic z tego nie wynika _ - ocenił.

Szef klubu Lewicy zaniepokojony jest - jak przyznał - informacją, że w 2007 roku ponad 3,4 mln spośród 9,4 mln dzieci w Polsce nie otrzymało pomocy w postaci ulgi prorodzinnej.
_ Na taką sytuację lewica nie może się zgodzić _ - powiedział. Wyraził nadzieję, że politycy zajmą się tą sprawą.

d4motds

Podziel się opinią

Share
d4motds
d4motds