OLPP może już w 2009 roku mieć rurociąg produktowy z Białorusi
7.1.Warszawa (PAP) - Operator Logistyczny Paliw Płynnych już pod
koniec 2009 roku może zbudować rurociąg produktowy z Białorusi,
którym do bazy paliwowej w Małaszewiczach płynąć...
7.1.Warszawa (PAP) - Operator Logistyczny Paliw Płynnych już pod koniec 2009 roku może zbudować rurociąg produktowy z Białorusi, którym do bazy paliwowej w Małaszewiczach płynąć mógłby olej napędowy - poinformował w środę dziennikarzy Wojciech Włodarczyk, prezes OLPP.
"Planujemy połączenie naszej bazy paliwowej w Małaszewiczach z bazą po stronie białoruskiej rurociągiem, tak aby przez ten rurociąg można było przesyłać do naszej bazy głównie olej napędowy" - powiedział prezes.
Dodał, że dzięki tej inwestycji udałoby się wyeliminować transport produktów koleją.
Rurociąg miałby zdolność przesyłową rzędu 2 mln ton rocznie.
Według Włodarczyka transport rurociągiem będzie tańszy i jednocześnie bezpieczniejszy dla środowiska naturalnego.
Prezes powiedział, że do bazy w Małaszewiczach należałoby zbudować 10 km odcinek rurociągu.
"Jeden kilometr takiego rurociągu kosztuje około 1 mln zł" - dodał Włodarczyk pytany o koszt inwestycji.
Szef OLPP powiedział, że spółka planuje wybudowanie tego rurociągu i jego uruchomienie do początku 2010 roku, ale będzie starała się ten projekt przyspieszyć, tak aby już w czwartym kwartale 2009 był on gotowy.
Włodarczyk zaznaczył, że przejście pod Bugiem już istnieje i jeśli nie OLPP, to inna firma może wybudować połączenie i sprowadzać w ten sposób paliwa z Białorusi.
"Przepust pod Bugiem jest już zrobiony, trzeba tylko położyć rurę z przepompownią. Są pozwolenia na budowę, uzgodnienia co do gruntów. Jest tylko kwestia nabycia tego projektu i jego wykonanie" - powiedział prezes.
Projekt budowy rurociągu pod dnem Bugu został rozpoczęty przez prywatnego inwestora, który teraz gotów jest sprzedać go OLPP i państwowej firmie po stronie białoruskiej.
Polskie rafinerie zaspokajają obecnie 2/3 krajowego zapotrzebowania w olej napędowy. Pozostałe brakujące ilości są importowane, a 16 proc. importu pochodzi z Białorusi.(PAP)
pif/ pam/