Oni będą przebierać w ofertach pracy
Nadchodzą złote czasy dla specjalistów i menedżerów, choć w niektórych branżach możliwe są przetasowania. Kto może spać spokojnie, a na kogo czekają zmiany?
Dynamika zatrudnienia specjalistów i menedżerów nabiera na sile. Piętnasta edycja cyklicznego badania Antal Global Snapshot wskazuje na coraz lepszą sytuację na rynku pracy. Z danych pozyskanych z 10 065 przedsiębiorstw z ponad 40 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk wynika, iż polscy pracodawcy w porównaniu z firmami z zagranicy zdecydowanie częściej planują rekrutacje. Statystyki mówią, iż Polska wybija się na czoło Europy z wynikiem 63 proc. Również nasi sąsiedzi plasują się w rankingu wysoko z wynikiem 57proc. Zdecydowanie niższa dynamika spodziewana jest w krajach południowych – Włoszech (33proc.) i Hiszpanii (23proc.).
Do branż, które przewyższają średnią dla Polski pod kątem dynamiki rekrutacji, a jednocześnie charakteryzują się najniższym odsetkiem pracodawców zwalniających należy branża SSC/BPO, księgowość i firmy consultingowe, kancelarie prawne, IT-oprogramowanie oraz dołączająca do czołówki po raz pierwszy od kilku sezonów branża motoryzacyjna i lotnictwo.
- Sektor SSC/BPO od kilku lat tworzy tysiące miejsc pracy i znacząco wpływa na kształt polskiej gospodarki. Nieustająco duże potrzeby w obszarze nowych technologii są gwarantem atrakcyjnych ofert dla specjalistów i menedżerów IT. Niespodzianką jest duża poprawa kondycji branży motoryzacyjnej – podsumowuje Artur Skiba, prezes Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia. Na znaczne rotacje natomiast narażone są branże bankowość, ubezpieczenia, a także telekomunikacja.
- W bankowości na największą skalę poszukiwani będą: doradcy SME oraz menedżerowie ds. zarządzania relacjami z klientem. Z drugiej strony sektor bankowy w Polsce na dużą skalę inwestuje w nowe technologie. Następuje automatyzacja i skracanie procesów obowiązujących w bankach. Spowoduje to spadek zatrudnienia w szeroko pojętym back office - komentuje Sebastian Sala, menedżer Antal Banking & Insurance.
Od lat niezagrożona wydawała się branża IT, jednak i tu zachodzą zmiany. - Technologie IT oraz telekomunikacja stawiają na innowacyjność oraz inwestowanie w nowe perspektywiczne rynki, tym samym poszerzając swoją ofertę i zasięg geograficzny. To wiąże się z tworzeniem nowych stanowisk pracy i silnym zapotrzebowaniem na nowych pracowników specjalizujących się najczęściej w rozwiązaniach mobilnych i związanych z chmurą. Z drugiej strony nowe działania będą wymagały wprowadzenia zmian w strukturach personalnych, które ułatwią dostosowanie się do wymagań rynkowych – zauważa Aleksandra Kujawa, menedżer Antal IT Services.
W miarę stabilnie jest i najprawdopodobniej będzie w najbliższej przyszłości w zdrowiu, farmacji, transporcie, spedycji, logistyce, nieruchomościach, produkcji przemysłowej oraz energetyce. W tych branżach specjaliści zauważają niższy niż średnia dla Polski odsetek pracodawców planujących rekrutacje przy jednocześnie bardzo niskim odsetku pracodawców zwalniających.
- Farmacja nareszcie otrząsa się z trwającego kilkanaście miesięcy spowolnienia. Większość firm zakończyła procesy restrukturyzacji i teraz mogą wkroczyć w etap rozwoju. Dla specjalistów i menedżerów w tej branży otwierają się coraz ciekawsze wakaty – a warto pamiętać, że nawet w trudniejszych czasach była to branża słynąca z wysokich wynagrodzeń – podkreśla Joanna Kuzioła, menedżer Antal Pharma & Medical Devices.
Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów z branży technicznej wciąż rośnie, dzięki czemu wielu inżynierów nie czuje zagrożenia na rynku pracy. Najbardziej poszukiwani na rynku specjaliści to aktualnie m.in. informatycy, inżynierowie sprzedaży, energetycy, specjaliści z branży motoryzacyjnej.
- Inżynierowie cieszą się wyjątkowo stabilną sytuacją na rynku pracy. Ich kompetencje są na tyle niezbędne i często unikatowe, że niezależenie od sytuacji gospodarczej są grupą zawsze poszukiwaną na rynku pracy. Oferowane są im atrakcyjne możliwości kariery zarówno w Polsce, jak i za granicą – komentuje Artur Migoń, dyrektor Antal Engineering & Operations.
ml,JK,WP.PL