Opaski bezpieczeństwa i zakupy pod drzwi. Rząd chce pomóc emerytom
Infolinia, na którą mogą dzwonić seniorzy po pomoc, będzie działać dalej – poinformowała Marlena Maląg, szefowa resortu rodziny. Emeryci mogą prosić wolontariuszy o zrobienie zakupów, wyprowadzenie psa, pomoc w dotarciu na szczepienia czy dotrzymanie towarzystwa. Nowością będą "opaski bezpieczeństwa" dla seniorów.
Maląg przyznała, że pandemia to "czas wyjątkowo trudny dla osób starszych, schorowanych, mniej samodzielnych i samotnych".
Zakupy zrobi wolontariusz
"Z myślą o nich uruchomiliśmy w 2020 r. infolinię 22 505 11 11, za pośrednictwem której seniorzy mogli zgłaszać zapotrzebowanie na pomoc różnego rodzaju – od zrobienia zakupów, wyprowadzenia psa aż po wsparcie cyfrowego wolontariusza czy pomoc w dotarciu na szczepienie" – mówi cytowana w komunikacie minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Emeryci niesłusznie tracą na Polskim Ładzie? "Błędy się zdarzają"
"Korpus Wsparcia Seniorów" będzie działać dalej i ma zapewnić seniorom bezpieczeństwo w ich miejscu zamieszkania. Jak można uzyskać pomoc? Wystarczy zadzwonić pod nr 22 505 11 11 lub bezpośrednio do lokalnego ośrodka pomocy społecznej lub centrum usług społecznych.
W program zaangażowało się kilkanaście tysięcy wolontariuszy, którzy pomogą w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, załatwieniu recepty w przychodni czy po prostu – dotrzymają samotnym seniorom towarzystwa.
Syngał SOS i detektor upadku. Opaska dla seniora
Ważną częścią programu jest pomoc psychologiczna i informowanie o dostępie do ogólnopolskich "telefonów zaufania" dla seniorów.
Jak informuje resort rodziny, nowością będą tzw. opaski bezpieczeństwa wraz z systemem obsługi.
Opaski będą wyposażone w wybrane funkcje, np. przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami czy funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe.