Trwa ładowanie...
d3x7i0v

Opera TFI: Inwestorzy na GPW mają szansę na wytchnienie w końcówce roku

Warszawa, 14.10.2015 (ISBnews) - Opera TFI dostrzega uspokojenie nastrojów na polskim rynku finansowym, gdzie indeksy skutecznie obroniły kluczowe poziomy, złoty pozostaje stabilny, a obligacje rządowe umacniają się. Zmniejszenie niepewności politycznej powinno sprzyjać kontynuacji tych korzystnych trendów w ostatnim kwartale, poinformował ISBnews członek zarządu Opera TFI Piotr Święcik.

Share
d3x7i0v

"W Polsce obecnie dostrzegalne jest uspokajanie nastrojów, indeksy giełdowe skutecznie obroniły kluczowe poziomy wsparcia, złoty pozostaje stabilny, a obligacje rządowe umocniły się do poziomów ostatnio widzianych w maju bieżącego roku. Zmniejszenie niepewności politycznej związanej z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi powinno sprzyjać kontynuacji tych korzystnych trendów w ostatnim kwartale 2015 roku" - powiedział ISBnews Święcik.

W jego ocenie, wcześniejsza globalna wyprzedaż aktywów, niskie stopy procentowe oraz słabe euro sprowadziły wyceny akcji, w tym polskich walorów, do atrakcyjnie niskich poziomów.

"Stopniowa normalizacja sytuacji na rynkach azjatyckich oraz zbliżające się rozstrzygnięcie wyborów parlamentarnych dadzą inwestorom z GPW szansę na nieco wytchnienia w końcówce roku" - ocenił członek zarządu Opera TFI.

Wskazał, że po burzliwym sierpniu, wrzesień przyniósł umiarkowane uspokojenie nastrojów oraz spadek zmienności na światowych parkietach.

d3x7i0v

"Obawy o wpływ spowolnienia chińskiej gospodarki, podsycone dodatkowe przez gołębi komunikat Rezerwy Federalnej, pozostały jednak żywe wśród inwestorów. S&P 500 stracił ponad 2%, natomiast DAX niemal 6%. Dodatkowym bodźcem do spadków notowań giełdy w Niemczech była wyprzedaż spółek z sektora motoryzacyjnego na skutek wybuchu skandalu w Volkswagenie" - powiedział ISBnews Święcik.

W jego ocenie, reakcja inwestorów giełdowych na spowolnienie w chińskiej gospodarce była przesadzona. Skoordynowane działania banku centralnego, rządu i regulatora będą oddziaływać stabilizująco na parkiet w Szanghaju.

"Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie na wyrokowanie o zmianie trendu na wzrostowy, ale można uznać, że skala ryzyka płynącego z Azji uległa bardzo istotnemu zmniejszeniu, co przełożyć się powinno na cały koszyk rynków wschodzących" - podsumował członek zarządu Opera TFI.

(ISBnews)

d3x7i0v

Podziel się opinią

Share
d3x7i0v
d3x7i0v