Opieka społeczna bada, czy samotne matki są naprawdę samotne. "Sprawdzamy, czy nie ma w domach męskich rzeczy"

Samotne matki mogą liczyć na specjalne zasiłki, a nawet na dopłaty do mieszkań. Ale muszą się też liczyć z kontrolami.

Opieka społeczna bada, czy samotne matki są naprawdę samotne. "Sprawdzamy, czy nie ma w domach męskich rzeczy"
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Mateusz Madejski

- Takie osoby sprawdzamy bardzo dokładnie, czy rzeczywiście są samotne, na przykład zaglądając, czy w domach nie widać męskich rzeczy - mówi w "Rzeczpospolitej" Monika Pawlak z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z Łodzi. Pawlak dodaje jednak, że od czasu wprowadzenia programu 500+ wiele matek kończy z "fikcyjną samotnością".

- Mając możliwość otrzymywania pieniędzy z 500+, wiele kobiet uważa, że nie opłaca się już im taka fikcyjna samotność. Wolą swobodnie dysponować pieniędzmi, bez pracowników socjalnych zaglądających w każdy kąt - dodaje Pawlak.

Na pewno nikomu nie zaglądamy do łóżka czy pod kołdrę. Zobacz wideo:

Eksperci dodają, że widać to w statystykach. - Rok 2017 przyniósł całkowicie nowe, nieobserwowane w trakcie ostatnich 30 lat zjawisko - spadek odsetka dzieci pozamałżeńskich w nowo narodzonych - mówi w "Rz" prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego.

Ciągle jednak w pozamałżeńskich związkach rodzi się sporo dzieci - w 2017 r. było to ponad 96 tys. nowo narodzonych. W małżeństwach jednak przyszło na świat ponad 305 tys. maluchów.

Samotne matki mogą liczyć między innymi na dodatek z tytułu samotnego rodzicielstwa, który wynosi niecałe 200 zł, ale też w niektórych przypadkach na zasiłek rodzinny oraz na dopłaty do mieszkania czy wsparcie w wyposażeniu dziecka do szkoły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (615)