Trwa ładowanie...
d1fa5zr
d1fa5zr

Opłaty za dostarczanie gazu ziemnego dla dużych firm spadną o 6,9 proc. (opis)

8.5.Warszawa (PAP) - Łączne opłaty za dostarczanie gazu ziemnego dla największych odbiorców przemysłowych jak spółki chemiczne, rafinerie, huty szkła, spadną o 6,9 proc. -...
Share
d1fa5zr

8.5.Warszawa (PAP) - Łączne opłaty za dostarczanie gazu ziemnego dla największych odbiorców przemysłowych jak spółki chemiczne, rafinerie, huty szkła, spadną o 6,9 proc. - poinformował PGNiG w piątkowym komunikacie.

Gazowa spółka podała, że średni łączny spadek dla największych firm o 6,9 proc. wynika z tego, że opłata za gaz ziemny zmniejsz się o 8,8 proc., ale opłaty sieciowe wzrosną o 19,0 proc.

W sumie średnia obniżka opłat gazowych w nowej taryfie gazowej PGNiG wyniesie 3,3 proc.

d1fa5zr

W komunikacie napisano, że nowa taryfa, w stosunku do poprzednio obowiązującej, zakłada średnie obniżenie ceny gazu wysokometanowego o 9,13 proc., co jest efektem spadku kosztów zakupu gazu pochodzącego z importu.

Ponadto taryfa zakłada wzrost stawek sieciowych wynikający przede wszystkim z wyższych kosztów zakupu usług przesyłu i dystrybucji paliw gazowych, średnio o 14,7 proc.

"W efekcie średnia wysokość całkowitych opłat związanych z dostarczaniem gazu wysokometanowego dla odbiorców ulegnie obniżeniu o 3,3 proc." - podano w komunikacie.

Nowa taryfa wejdzie w życie nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dni.

d1fa5zr

"Dokładną datę wejścia w życie PGNiG przekaże w odrębnym komunikacie, a termin jej obowiązywania ostatecznie ustalony został do dnia 31 marca 2010 roku" - napisano w komunikacie.

W przypadku gazu zaazotowanego taryfa zakłada średnie obniżenie ceny gazu od 5,6 proc. do 7,1 proc. w zależności od rodzaju gazu. Podobnie jak w przypadku gazu wysokometanowego, taryfa zakłada wzrost stawek sieciowych średnio o 10,6 proc. dla gazu Lw oraz 11,2 proc. dla gazu Ls.

"W efekcie, średnia wysokość całkowitych opłat związanych z dostarczaniem gazu zaazotowanego dla odbiorców ulegnie obniżeniu o 1,4 proc. dla gazu Lw oraz 1,3 proc. dla gazu Ls.

"Stawki opłat sieciowych obejmują m.in. koszty wynikające z tytułu zlecania przez PGNIG usług wázakresie przesyłania siecią przesyłową Operatora Systemu Przesyłowego OGP Gaz - System S.A., dystrybucji sieciami dystrybucyjnymi odpowiednich Operatorów Systemu Dystrybucyjnego, magazynowania w instalacjach własnych PGNiG S.A. oraz koszty bilansowania systemu i zarządzania ograniczeniami systemowymi dla zapewnienia poboru gazu przez Odbiorcę, w ustalanym w umowie miejscu jego odbioru" - napisano w komunikacie.(PAP)

pif/ dan/

d1fa5zr

Podziel się opinią

Share
d1fa5zr
d1fa5zr