Trwa ładowanie...

Opłaty za śmieci w górę. Rząd szykuje nowe przepisy

W świetle szalejącej na każdym polu drożyzny rząd pozwoli firmom, które mają kontrakty na świadczenie usług publicznych, na wynegocjowanie większych pieniędzy za swoją pracę. To oznacza między innymi waloryzację kontraktów dotyczących wywozu śmieci. Musimy się więc liczyć z tym, że wkrótce zapłacimy za to więcej.

Opłaty za śmieci w górę. Rząd szykuje nowe przepisy Opłaty za śmieci w górę. Rząd szykuje nowe przepisy Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d44zrh4
d44zrh4

- Pracujemy nad przepisami, które pomogą przedsiębiorcom zachować rentowność zawartych kontraktów w zamówieniach publicznych - zapowiedział pod koniec czerwca minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Szef MRiT tłumaczył, że wskutek inwazji Rosji na Ukrainę wielu przedsiębiorców ma problemy z "wykonywaniem kontraktów już wcześniej zawartych", co wynika m.in. z przerwanych łańcuchów dostaw czy podwyżek cen materiałów budowlanych.

Jak dodał, zmiany mają dotyczyć "wszystkich kategorii umów, tzn. usług, dostaw i robót budowlanych". Dla umów zawartych przed 1 stycznia 2021 r. będzie możliwość wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych, a w umowach zawartych po tej dacie możliwe będzie podniesienie limitów waloryzacji.

Buda tłumaczył, że obecne przepisy pozwalają na ingerencję w kontrakty, ale są one nieprecyzyjne. - Nie do końca wiadomo, czy jest do tego podstawa - wskazał. Dodał, że ustawa nie wprowadzi górnego limitu waloryzacji, a wskaźnik będzie ustalany między stronami. Zgodę na waloryzację musi wyrazić strona zamawiająca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fatalne nastroje Polaków. "43 proc. nie ma pieniędzy odłożonych na czarną godzinę"

Opłaty za śmieci w górę

Firmy wywożące śmieci już szykują się do tego, by renegocjować umowy i ustalić wyższe stawki. Zmagają się bowiem z gwałtownymi podwyżkami cen energii, paliwa i rosnącymi kosztami pracowniczymi, do których doszło w ciągu ostatnich miesięcy, a których nikt się w takiej skali nie spodziewał.

d44zrh4

- Nasza branża wciąż analizuje te zmiany, podliczając straty, jakie ponosi, i czekając na zapowiedziane przez rząd zmiany w przepisach już szykuje się do negocjacji z samorządami, które zlecają nam odbiór odpadów w ramach zamówień publicznych - powiedział w czwartek "Faktowi" Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami.

Jak dodał, skala podwyżek, jakie w portfelach odczują mieszkańcy, może być różna. Wszystko zależy od zapisów w poszczególnych kontraktach z samorządami i od skali strat danej firmy. Jednak według Ucińskiego jeśli ktoś płaci dziś za wywóz śmieci 24-25 zł, to musi się spodziewać podwyżki do poziomu 30-35 zł.

Wyższe stawki miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku.

Będzie więcej podwyżek

Miasta planują podwyżki czynszów, opłat za parkowanie, wywóz śmieci czy korzystanie z komunikacji publicznej. Powodem są wzrosty cen, które drenują także lokalne budżety – informował w ubiegłym miesiącu "Dziennik Gazeta Prawna". Samorządowcy są przerażeni ofertami, jakie ostatnio otrzymują w przetargach, zwłaszcza za energię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d44zrh4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44zrh4