Trwa ładowanie...
d393ybr
21-10-2016 16:35

Opole/ Kilkaset startupów w konkursie o dofinansowanie

Ponad 600 projektów zgłoszono do konkursu na najbardziej innowacyjne i najlepiej biznesowo rokujące startupy. W piątkowym finale w Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu prezentowało się ośmioro finalistów. Zwycięzca ma dostać dofinansowanie.

d393ybr
d393ybr

Konkurs "Start Start-Up" zorganizowano z inicjatywy Parku Naukowo-Technologicznego (PNT) w Opolu w partnerstwie z Venture Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym, działającym w ramach Trigon Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych oraz spółką Controlling-Online. Jego założeniem jest przygotowanie innowacyjnych pomysłów biznesowych do szybkiego rozwoju.

Nabór uczestników odbył się na początku tego roku. Pierwszy etap polegał na przekształceniu pomysłów - przy wsparciu ekspertów - we wstępny projekt modelu biznesowego. Drugi m.in. na przygotowaniu planu rozwoju pomysłu i jego budżetu inwestycyjnego. W trzecim, finałowym etapie, który odbył się w piątek, najlepsze pomysły biznesowe były prezentowane komisji konkursowej.

Zgodnie z regulaminem nagrodą główną ma być spółka celowa utworzona dla potrzeb ewentualnej przyszłej inwestycji kapitałowej funduszu.

Podczas piątkowej konferencji prasowej przedstawiciele miasta i partnerów konkursu podsumowali dotychczasowy przebieg przedsięwzięcia. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski akcentował, że miasto "konsekwentnie stawia na innowacje i inwestuje w młodych ludzi z dobrymi pomysłami". Prezes PNT w Opolu Jarosław Mamala mówił, że cała ósemka finalistów jest zwycięska - wszyscy uzyskają wsparcie firm Controlling-Online, Trigon oraz Parku.

d393ybr

"Przekrój pomysłów, przekrój ludzi startujących w tym konkursie jest bardzo duży. Cieszy, że są to zarówno osoby młode, jak i z tytułem doktora. Są to pomysły, z których niektóre są już poparte zgłoszeniami patentowymi, ale są też pomysły obecnie procedowane w Parku do złożenia do ochrony patentowej" - wskazał Mamala.

Ludwik Majewski z Trigonu akcentował, że do Opola ściągnęły ten fundusz atmosfera tworzona przez samorząd oraz potencjał przedsiębiorców.

"W naszej filozofii biznesowej kładziemy bardzo duży nacisk na rozwój projektów w tzw. fazie akceleracyjnej. Wykorzystujemy potencjał ludzi, patrzymy na biznes, na samym końcu pojawia się oczywiście efekt merkantylny - chcemy, aby każdy z pomysłów, który tutaj +wyinkubuje+ się, był sprzedawalny, żeby to był dobry biznes" - wyjaśnił Majewski.

"Decyzja, którą podejmiemy po dzisiejszym dniu, sprowadzi się do tego, że zaproponujemy pewien program, pewną umowę inwestycyjną; będziemy chcieli, żeby ten biznes się jak najlepiej rozwijał. Zakładamy, że jak największa liczba tych dzisiejszych pomysłów będzie objęta tym programem, lecz cóż - wygra najlepszy" - zastrzegł przedstawiciel Trigona.

d393ybr

Bartłomiej Śliwiński z Controlling-Online, który pracował przez ostatnie pół roku z uczestnikami konkursu - także pod kątem zasad stosowanych przez fundusze inwestycyjne - ocenił, że fakt wytrwania przez nich przez ten okres rozwoju projektów jest oznaką ich cierpliwości i dążenia do celu.

"Nasze wieloletnie doświadczenie i kilkaset projektów, które nadzorowaliśmy przy ich rozwoju, pokazują, że ci przedsiębiorcy () już są na dobrej drodze, żeby założyć własną sensowną firmę i budować klimat przedsiębiorczości: jakby zarażać tą wiedzą, którą pozyskali w trakcie spotkań z nami" - zdiagnozował Śliwiński.

Ocenił, że potencjał koordynatorów konkursu umożliwia jednoczesne, ciągłe wsparcie z ich strony kilkudziesięciu przedsięwzięć. "Myślę, że to ważny sygnał dla środowiska opolskiego" - uznał. Jego zdaniem obecni uczestnicy konkursu potrzebują być może jeszcze kilku miesięcy, "kiedy ich biznesy zaczną zarabiać, tworzyć miejsca pracy i stawać się ogniskami siejącymi przedsiębiorczość i innowacje na terenie Opolszczyzny".

d393ybr

W finałowej ósemce znaleźli się: Grzegorz Wałowski (wykorzystanie innowacyjnego urządzenia i metody do oceny jakości gazoprzepuszczalności materiałów porowatych o sztywnej-szkieletowej strukturze), Marzena Chaczko - "Resport" (system zarządzania i rezerwacji lekcji sportowych online), Maciej Nowak (oparty na najnowszych technologiach przewodnik po ścieżkach rowerowych w Polsce), Radosław Hipnarowicz - "agrofarming" (system do monitorowania i zarządzania gospodarstwem rolnym za pomocą zdjęć satelitarnych i danych meteorologicznych).

Innymi finalistami zostali Marcin Mróz, Waldemar Fedak i Lucjan Król (komercjalizacja unikalnej technologii klejenia i obróbki drewna służąca do produkcji armatury łazienkowej z wykorzystaniem robotów przemysłowych), Dawid Cichy - "Scriber" (aplikacja i społeczność wspomagające proces uczenia się uczniów), Małgorzata Olkuska (damska torebka, która może kolorystycznie pasować do każdej stylizacji) oraz Paweł Kot (samotłumaczące się menu w restauracjach wykorzystujące technologię NFC)
.

Opolski samorząd akcentuje, że dzięki współpracy z partnerami konkursu "Opolszczyzna uzyskała bezpośredni dostęp do najnowszej wiedzy, specjalistów, rozwiązań IT oraz finansowania dla innowacyjnych pomysłów". Ma to być też początek szerszego programu zmierzającego do "budowy profesjonalnego ekosystemu startupowego" - polegającego na merytorycznym wsparciu pomysłów biznesowych, by przygotowywać je do prezentacji przed inwestorem.

Jak wynika z informacji opolskiego magistratu, ekosystem ma łączyć dostępny potencjał uczelni, instytucji otoczenia biznesu i środków Regionalnego Programu Operacyjnego z inwestorami. Miasto wskazuje, że Trigon oraz kilka innych funduszy ma "na inwestycje na terenie Polski 300 mln zł w ciągu najbliższych 5 lat". Efektem ma być zdynamizowanie rozwoju innowacji i przedsiębiorczości w regionie.

d393ybr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d393ybr