Trwa ładowanie...
d28lkhh
emerytury
12-04-2007 16:25

OPZZ i BCC oburzone rządową propozycją

Ogólnopolskie Porozumienie Związków
Zawodowych (OPZZ) z oburzeniem przyjmuje informację o planowanych
rozwiązaniach prawnych dotyczących emerytur pomostowych.
Negatywnie ocenia je także Business Centre Club (BCC).

d28lkhh
d28lkhh

"Nasze stanowisko wynika ze złamania przez rząd przyjętego trybu prac nad ustawą i proponowanych rozwiązań merytorycznych" - napisali związkowcy. Przypomnieli, że na posiedzeniu zespołu ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji ds. Społeczno- Gospodarczych w 2005 roku wszystkie strony dialogu, czyli także rząd, reprezentowany przez przedstawiciela resortu pracy i polityki społecznej, uzgodniły tryb prac nad emeryturami pomostowymi.

"Strona rządowa tego trybu nie dotrzymała, zaś partnerzy społeczni po upływie ponad roku zapoznani zostali tylko z tezami do założeń ustawy, przedstawionymi ustnie 2 kwietnia br. przez podsekretarza stanu w MPiPS" - podkreśla OPZZ.

Według związkowców, "najwyższego napiętnowania" wymaga działanie rządu polegające na opracowywaniu założeń do ustawy, bez uzgodnienia z partnerami społecznymi.

W opinii związkowców, "nie do przyjęcia jest pozbawienie kilkuset tysięcy osób, często pracujących w ekstremalnych warunkach, prawa do należnego im świadczenia emerytalnego".

d28lkhh

OPZZ wezwało rząd do podjęcia, zgodnie z ustaleniami z 2005 roku, rozmów z partnerami społecznymi na temat emerytur pomostowych, poczynając od uzgodnienia zasad, poprzez projekt założeń do ustawy, a kończąc na konkretnych rozwiązaniach prawnych.

Według BCC, "negatywnym elementem projektu jest podtrzymanie koncepcji Funduszu Emerytur Pomostowych, finansowanego głównie przez pracodawców. Plan jego powołania pojawia się w momencie ogłoszenia przez Ministerstwo Finansów programu likwidacji większości funduszy pozabudżetowych. Rysuje się tu zatem wyraźna sprzeczność intencji w ramach rządu" - czytamy w stanowisku BCC.

W ocenie BCC, proponowane rozwiązania nie zawierają informacji o okresie opłacania przez pracodawców dodatkowej składki ubezpieczeniowej i prowadzą do podnoszenia kosztów pracy w branżach, w których wiele osób wykonuje pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.

Jak podkreślił BCC, partnerzy społeczni dotąd nie otrzymali założeń do projektu ustawy.

d28lkhh

Obecne przepisy regulujące przechodzenie na wcześniejsze emerytury wygasają z końcem tego roku, dlatego resort przygotowuje nową ustawę.

Na podstawie rozporządzenia z 1983 roku do przejścia na wcześniejsze emerytury byłoby uprawnionych ponad 1 mln 200 tys. osób, zaś na podstawie nowych przepisów będzie to ok. 312 tys. osób. Przywileje mieliby zachować górnicy, natomiast stracą je m.in. nauczyciele, artyści, dziennikarze. Na podstawie nowych definicji pracy w szczególnych warunkach oraz o szczególnym charakterze stworzono listę 51 stanowisk uprawniających do wcześniejszego świadczenia.

Według resortu pracy, emerytura pomostowa będzie wynosić nie mniej niż 90 proc. najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS.

d28lkhh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28lkhh