Trwa ładowanie...
d3a17nf

Orzeczenie Trybunału neutralne z punktu widzenia prywatyzacji GPW - MSP

16.7.Warszawa (PAP) - Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące zmiany ustawy o obrocie instrumentami finansowymi jest neutralne z punktu widzenia prywatyzacji Giełdy Papierów...

d3a17nf
d3a17nf

16.7.Warszawa (PAP) - Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące zmiany ustawy o obrocie instrumentami finansowymi jest neutralne z punktu widzenia prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych - poinformował w czwartek PAP Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu.

Pod koniec września 2008 roku prezydent Lech Kaczyński skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP ustawy z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw.

Trybunał orzekł w czwartek, że parlament nie może nakazać Narodowemu Bankowi Polskiemu sprzedaży akcji Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych i określić terminu tej sprzedaży. Naruszałoby to pozycję NBP jako banku centralnego, konstytucyjną zasadę państwa prawa i prawo własności chronione w Konstytucji.

Trybunał orzekł, że podważony przepis nie jest nierozerwalnie związany z całą ustawą. Oznacza to, że pozostałe przepisy mogą wejść w życie po podpisaniu ustawy przez prezydenta i ogłoszeniu jej w Dzienniku Ustaw. Prezydencki minister Andrzej Duda zapewnił po rozprawie, że prezydent ustawę podpisze.

d3a17nf

"Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest neutralne z punktu widzenia prywatyzacji GPW, bo kwestie, co do których Prezydent miał wątpliwości, nie odnosiły się do tego tematu" - powiedział Wewiór.

Projekt ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który został skierowany do TK, zawierał m.in. zapisy umożliwiające wypłatę dywidendy przez GPW z zysku netto za 2008 rok i z lat poprzednich. Były one istotne dla resortu skarbu w kontekście planowanej prywatyzacji GPW.

"W tej chwili na podpis Prezydenta czeka nowelizacja, która zawiera podobne zapisy dotyczące wypłaty dywidendy z GPW jak te w poprzednim projekcie, a one nie budziły wątpliwości Prezydenta" - poinformował Wewiór.

W latach 2006 i 2007 giełda zarobiła "na czysto" odpowiednio ponad 107 mln zł i 135 mln zł. (PAP)

morb/ jtt/

d3a17nf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a17nf