Trwa ładowanie...
pieniądze
14-05-2013 17:20

Ośrodek Stratfor: Transfery od imigrantów to 1,5 proc. polskiego PKB

Polska jest w grupie krajów UE najbardziej korzystających na transferach pieniężnych od imigrantów. W relacji do polskiego PKB stanowią one 1,5 proc. - ocenia amerykański ośrodek badawczy Stratfor.

Ośrodek Stratfor: Transfery od imigrantów to 1,5 proc. polskiego PKBŹródło: Jupiterimages
d2k00km
d2k00km

Poziom transferów jednak zmniejsza się. Jako przykład Stratfor wskazuje na Irlandię. O ile w 2008 r. mieszkający tam polscy imigranci w liczbie ok. 100 tys. przelali do Polski 1,2 mld euro, o tyle w 2010 r. było to 670 mln euro.

Spośród nowych krajów UE największe transfery przekazują do swego kraju Litwini (ok. 5 proc. PKB Litwy) przed Bułgarami (3 proc. PKB) i Rumunami (2 proc. PKB).

Wśród starych członków UE transfery od imigrantów mają duże znaczenie dla Portugalii (2 proc. PKB), ale mniejsze dla Irlandii i Hiszpanii (mniej, niż 1 proc. PKB).

Według Stratforu kryzys w eurostrefie wpływa nie tylko na wysokość transferów dokonywanych w ramach UE i między UE a innymi krajami (np. Marokiem), ale także na ruchy ludności.

d2k00km

"Transfery pieniężne od imigrantów nie rozwiązują kryzysu społecznego w krajach, do których są kierowane, ale są elementem siatki osłonowej dla rosnącej liczby rodzin" - zaznacza komentarz.

W 2012 r. liczba Hiszpanów mieszkających za granicą sięgnęła 1,9 mln, co oznacza przyrost o 6 proc. rok do roku. W ub.r. po raz pierwszy zmniejszyła się liczba obcokrajowców mieszkających w Hiszpanii. Spadła także suma zagranicznych transferów pieniężnych dokonywanych przez imigrantów w tym kraju do 6,4 mld euro z 8,4 mld euro w 2006 r. - wskazuje Stratfor.

Z Portugalii w latach 2011-12 wyjechało do pracy zagranicą 200 tys. ludzi. Z Republiki Irlandii w okresie od początku stycznia do końca kwietnia 2012 r. wyjechało 87,1 tys. ludzi wobec 80,6 tys. w analogicznym okresie 2011 r.

"Wysoka migracja stwarza gospodarcze i społeczne zagrożenia w dłuższym okresie takie, jak drenaż mózgów, ponieważ niektórzy imigranci są wysoko wykształceni. Innym skutkiem jest zmniejszenie podstawy podatkowej. Dodatkowo migracja może pogorszyć problemy stwarzane przez starzenie się ludności i kurczenie się jej liczby" - ocenia Stratfor.

"Na krótką metę jednak wysoka migracja zmniejsza pulę potencjalnych kandydatów do zapomóg dla bezrobotnych i zasila napływ pieniędzy z zagranicy w formie transferów" - konkluduje ośrodek.

d2k00km
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k00km