Trwa ładowanie...

Oto dlaczego mężczyźni wciąż zarabiają więcej

Według badania przeprowadzonego przez Glassdoor - amerykański portal z ogłoszeniami o pracę - kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni. Mają na to wpływ różnorakie czynniki, m.in. oczekiwania płacowe.

Oto dlaczego mężczyźni wciąż zarabiają więcejŹródło: WP.PL, fot: istockphoto
d213upf
d213upf

Przeciętnie kobieta zarabia 76-79 centów na każdego dolara zarabianego przez mężczyznę. Okazuje się jednak, że luka płacowa między płciami stopniowo się zawęża - a w przypadku nielicznych zawodów nawet całkowicie znika - jeśli wziąć pod uwagę czynniki, które decydują o wynagrodzeniu, takie jak doświadczenie czy zajmowane stanowisko.

Według badań przeprowadzonych przez Glassdoor, mężczyźni w większości zawodów nadal zarabiają więcej niż kobiety. W opracowaniu opartym o dane dotyczące zarobków 500 tys. użytkowników portalu porównano pensje kobiet i mężczyzn z podobnym wykształceniem i doświadczeniem, pracujących na tych samych stanowiskach, w podobnych firmach.

Analiza ta wykazała, że na każdego dolara zarabianego przez mężczyznę kobieta zarabia 95 centów.

Główny ekonomista Glassdoor, Adrew Chamberlain, sugeruje, że za tą różnicą może stać kilka czynników. Prosząc o podwyżkę, kobieta często wymienia kwotę niższą od tej, którą wskazałby mężczyzna zajmujący analogiczną posadę. Ponadto pracujące na wysokich stanowiskach mamy małych dzieci niekiedy świadomie wybierają firmy, które płacą im mniej, ale za to oferują większą elastyczność czasu pracy.

d213upf

Chociaż przeciętna różnica 5 centów nie jest duża, w niektórych zawodach luka jest znacznie większa. Kobiety pracujące jako programistki, szefowe kuchni i dentystki zarabiają jedynie 72 centów na każdego dolara, którego otrzymują mężczyźni na tych samych stanowiskach, czyli 28 proc. mniej od swoich kolegów. Podobnie psycholożki (73 centy), farmaceutki (78 centów) czy projektantki CAD (87 centów).

Z drugiej strony istnieją również zawody - z reguły z zasady gorzej płatne - w których to mężczyźni przeciętnie zarabiają mniej. Na szczycie tej listy znajdują się pracownicy socjalni i handlowcy, którzy otrzymują jednego dolara na każde 1,08 dolara zarabiane przez kobietę - czyli zarabiają 8 proc. mniej niż ich koleżanki.

d213upf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d213upf