Oto najbardziej niebezpieczne zawody świata
Oto zawody na najwyższych miejscach w światowych rankingach najniebezpieczniejszych profesji
13.10.2010 | aktual.: 13.10.2010 13:46
Górnicy, budowlańcy, rolnicy i pracownicy przemysłu ciężkiego, ale także poławiacze krabów , farmerzy, rybacy czy robotnicy pracujący na wysokościach – oto zawody na najwyższych miejscach w światowych rankingach najniebezpieczniejszych profesji.
Jak podaje Międzynarodowa Organizacja Pracy, rocznie w wypadkach w trakcie wykonywania pracy ginie ponad 2 miliony osób, a ponad 1,2 miliona zostaje rannych.
Jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów jest zawód górnika. „Skaczące ciśnienie, słona woda, pył, kurz, brak tlenu, do tego maź i wysokie temperatury” – w ten sposób pracę swojego męża opisuje Krystyna. Do tej listy można dodać ciągłą pracę na kolanach głęboko pod ziemią. Jest to ciężka i niezwykle stresująca praca, także dla rodziny pracującego w kopalni. Państwo co prawda przyznało górnikom wysokie emerytury, ale co jeśli do tej emerytury człowiek nie dożyje?
Piotr jest budowlańcem. O pracę na rusztowaniu starał się przez kilka miesięcy, gdyż była ona lepiej płatna niż pozostałe wolne wakaty w jego branży. Przepracował w ten sposób kilka miesięcy, by w końcu wyjechać do Anglii, korzystając z lepszej oferty. Jak twierdzi, jest świadomy ogromnego ryzyka na jakie jest narażony, a raz nawet przeżył upadek z 7 metrów, gdyż w tej części budowy na której pracował zabrakło odpowiednich zabezpieczeń. Konsekwencją upadku był długi pobyt w szpitalu oraz powypadkowa depresja. Na dwa lata otrzymał zwolnienie z pracy, ale nie wytrzymał na nim nawet połowy czasu. Potrzeba zarobku oraz zmęczenie bezczynnością były silniejsze.
Z badań jakie przeprowadził dr Stephena Roberta z Swansea University wynika, że to właśnie praca na rusztowaniach to najbardziej niebezpieczne zajęcie jakiego podejmują się robotnicy na budowach. W Wielkiej Brytanii na 100 tysięcy budowlańców pracujących na wysokościach, życie traci jedenastu.
Jeszcze czarniejszy scenariusz dotyczy pracowników służb oczyszczania miast. Tutaj na 100 tysięcy zatrudnionych pracowników w pracy ginie 24.
Marta Sokalska, psycholog i doradca zawodowy, stwierdza, że rola doboru zawodu jest wyjątkowo ważna jeśli chodzi o profesje, które nie należą do bezpiecznych. Ważne jest odpowiednie dopasowanie cech charakteru, predyspozycji intelektualnych i fizycznych do profilu pracy. Wybór ścieżki zawodowej jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Łatwo o błąd.
Brytyjska gazeta "The Independent" sugerowała, że osoby chcące być spokojne o swoje bezpieczeństwo w pracy powinny zastanowić się nad założeniem sutanny. Według badań przeciętna śmiertelność wśród kleru jest o 10 procent niższa niż u osób świeckich. Ponadto księża, mnisi i zakonnice rzadziej chorują na nowotwory i choroby układu krążenia.