Trwa ładowanie...
d3rz1xw
budowa

Otwarto oferty na budowę autostrady A4

W rzeszowskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) otwarto w poniedziałek oferty wykonawców, którzy chcą zaprojektować i wybudować autostradę A4 na odcinkach: Jarosław - Radymno i Radymno - Korczowa (granica państwa).

Share
d3rz1xw

Jak poinformowała PAP rzeczniczka rzeszowskiego oddziału GDDKiA Joanna Rarus, jest to pierwsze otwarcie ofert na realizację autostrady A4 na Podkarpaciu.

_ W sumie te dwa odcinki mają 47 kilometrów długości. Realizowane są w systemie +Projektuj i Buduj+; dla każdego odcinka prowadzone było oddzielne postępowanie przetargowe. Na pierwszy odcinek oferty złożyło pięć konsorcjów, a na drugi siedem. Ogólny kosztorys GDDKiA zakładał koszt inwestycji tych dwóch odcinków drogi na poziomie 2,35 mld zł. Jednak już dziś możemy prognozować oszczędności w realizacji tych odcinków na poziomie ok. 560 mln zł _ - dodała Rarus.

Wykonawcy, którzy zostaną wybrani, zobowiązani będą m.in. do wykonania dokumentacji projektowej, w tym projektów budowlanych, uzyskania w imieniu inwestora wymaganych decyzji administracyjnych oraz wykonania robót budowlanych niezbędnych do oddania objętego zamówieniem odcinka autostrady.

d3rz1xw

Według Rarus, jeszcze w tym roku planowane jest podpisanie umowy z wykonawcami, którzy budowę powinni rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku.

"Projektuj i Buduj" to system, który ma na celu skrócenie czasu realizacji inwestycji. Zakłada zastąpienie dwóch odrębnych przetargów: na projektowanie i realizację inwestycji - jednym. Wykonawca sam projektuje drogę, którą następnie buduje.

Autostrada A4 przebiegać będzie od dawnego przejścia granicznego z Niemcami w Jędrzychowicach k. Zgorzelca przez m.in. Wrocław, Opole, Kraków, Tarnów, Rzeszów do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Łączna długość autostrady wyniesie ok. 670 km.

d3rz1xw

Podziel się opinią

Share
d3rz1xw
d3rz1xw