Ożywienie w Chinach kontynuowane

Podczas piątkowej sesji uwagę przykuwają wstępne odczyty indeksów aktywności w sektorze przemysłowym i sektorze usług. Opublikowany w nocy indeks PMI dla przemysłu uplasował się w grudniu na poziomie 50,9 pkt., odnotowując kolejny odczyt powyżej bariery 50 pkt. i tym samym wskazując na kontynuowane ożywienie w gospodarce Państwa Środka. Dane te zadecydowały o podtrzymaniu pozytywnych nastrojów w trakcie sesji azjatyckiej

Kolejne publikacje napłynęły z gospodarki europejskiej. Odczyt francuskiego indeksu PMI dla przemysłu i usług wskazuje na wyhamowanie spadku aktywności ekonomicznej. Z kolei z Niemiec napłynęły mieszane dane. Wskaźnik PMI obrazujący aktywność przemysłu spadł w grudniu do poziomu 46,3pkt. z 46,8pkt. w listopadzie. Dużo lepiej prezentuje się sytuacja w sektorze usług, gdzie indeks PMI wzrósł do 52,1pkt. z 49,7pkt. w poprzednim miesiącu. Wskaźniki PMI ze strefy euro zanotowały w grudniu wzrost, choć zdecydowanie lepiej radzi sobie sektora usługowy, gdzie odczyt indeksu aktywności gospodarczej przebił oczekiwania analityków. EURUSD pozytywnie zareagował na dane z Chin zbliżając się w okolice dolnego ograniczenia strefy oporu w rejonie 1,3130-1,3170. Publikacja mieszanych wskaźników z Europy wyhamowała jednak aprecjację euro.

W silnym trendzie spadkowym pozostaje waluta japońska. Z opublikowanych przez Bank Japonii danych wynika, że w czwartym kwartale tego roku znacząco pogorszyły się nastroje wśród japońskich przedsiębiorców. Co więcej, produkcja przemysłowa w październiku wzrosła w ujęciu miesięcznym mniej niż oczekiwano i mniej niż we wrześniu. Jen znajduje się pod presją sprzedających w oczekiwaniu na przedterminowe wybory parlamentarne w Japonii. Najprawdopodobniej do władzy dojdzie opozycyjna partia (LPD) na czele z Shinzo Abe, co rodzi nadzieje na dalsze działania stymulacyjne ze strony Banku Japonii. USDJPY zbliża się do najbliższego oporu w postaci tegorocznego maksimum na poziomie 84,17. Test tego poziomu może przyczynić się do realizacji zysków z długich pozycji na początku przyszłego tygodnia

EURPLN

Eurozłoty wybronił wsparcie w rejonie 4,08. Dziś złoty pozostaje nieco słabszy. Para zbliża się do oporu na poziomie 4,1080 w postaci 100-okresowej średniej ruchomej na wykresie 4h. Wzrosty na EURPLN powinny jednak wyhamować w rejonie 4,12, gdzie przebiega górne ograniczenie klina zniżkującego.

EURUSD

EURUSD wyhamował wzrosty tuż poniżej lokalnego szczytu z grudnia tego roku. Para znajduje się poniżej istotnej strefy oporu 1,3130-1,3170, co może skutecznie ograniczać dalszą aprecjację euro w przypadku braku nowych impulsów sprzyjających wzrostom na tej parze. Im dłużej para będzie się konsolidowała pod oporem, tym większe ryzyko ruchu korekcyjnego. Wsparciem pozostają okolice 1,30.

GBPUSD

GBPUSD ma spore trudności z pokonaniem październikowo-listopadowych szczytów z tego roku. Wczoraj walucie brytyjskiej zaszkodziła decyzja agencji S&P, która zdecydowała się na obniżenie perspektywy ratingu Wielkiej Brytanii do negatywnej ze stabilnej. Tym samym jest to budowanie podłoża pod możliwą przyszłoroczną obniżkę oceny wiarygodności kredytowej z poziomu AAA. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1,6087 w postaci zniesienia 23,6% całości impulsu wzrostowego zapoczątkowanego w listopadzie. Zejście poniżej tego poziomu będzie symptomem do korekty.

USDJPY

Jen znajduje się pod presją sprzedających. Sytuacja techniczna sprzyja wyjściu powyżej poziomu 84 jenów za dolara. Obraz rynku na wykresach w różnej skali czasowej potwierdza trend wzrostowy na tej parze. Nawet na zaprezentowanym wykresie miesięcznym para znajduje się powyżej tenkan sen i kinjun sen. Najbliższe wsparcie to poziom 82,80.

Anna Wrzesińska
www.idmtrader.pl

walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)