Trwa ładowanie...
d3un6wt

PAK Górnictwo kontynuuje poszukiwania węgla na złożu Poniec-Krobia

25.06. Warszawa (PAP) - Spółka PAK Górnictwo, z grupy ZE PAK, kontynuuje poszukiwania węgla brunatnego w rejonie Poniec-Krobia i Oczkowice. Wykonała znaczną część z planowanych w...

d3un6wt
d3un6wt

25.06. Warszawa (PAP) - Spółka PAK Górnictwo, z grupy ZE PAK, kontynuuje poszukiwania węgla brunatnego w rejonie Poniec-Krobia i Oczkowice. Wykonała znaczną część z planowanych w pierwszej fazie 127 otworów - poinformował w rozmowie z PAP Zbigniew Bryja, prezes PAK Górnictwo.

"W związku z realizacją koncesji poszukiwawczej planujemy wykonanie w pierwszej fazie 127 otworów. Po dwóch latach wykonaliśmy już znaczną część prac. W tej chwili trwa przerwa technologiczna, w trakcie której pozyskujemy zgody, umożliwiające wejście na nieruchomość w celu wykonania kolejnych odwiertów. Wobec prób podważania zgód administracyjnych przez niewielką grupę rolników reprezentujących, m.in. wielkoobszarowe rolnictwo dialog z lokalną społecznością jest spowolniony. Nie zamierzamy jednak go przerywać i jesteśmy przekonani, że dojdziemy do porozumienia" - powiedział PAP Zbigniew Bryja, prezes PAK Górnictwo i prezes kopalń KWB Adamów i KWB Konin.

11 maja 2011 roku spółka PAK Górnictwo uzyskała koncesję na poszukiwanie i rozpoznawanie złoża węgla brunatnego w rejonie Poniec-Krobia i Oczkowice. To obszar o powierzchni ok. 56 km2 o przewidywanych zasobach bilansowych węgla na poziomie 775 mln ton.

Grupa ZE PAK informowała wcześniej, że prace rozpoznawcze w rejonie złoża zakończą się w 2014 roku, a ich koszt wyniesie około 40 mln zł. Ważność koncesji mija w maju 2016 roku.

d3un6wt

Jeśli wyniki analiz będą zadowalające, a budowa kopalni odkrywkowej opłacalna, spółka może zdecydować się na złożenie wniosku o udzielenie koncesji na wydobycie węgla.

"Decyzja o tym, czy kopalnia powstanie, musi być poprzedzona wszechstronną analizą olbrzymiej ilości danych, m.in.: zasobności złoża, głębokości, na jakiej zalega złoże, jego parametrów: kaloryczności, wilgotności, miąższości pokładu. Następnie tworzony jest projekt kopalni i jej usytuowania w poszczególnych okresach czasu, określana jest też powierzchnia obszaru, jaki należałoby wykupić etc. Dopiero ta wartość w zderzeniu z wartością złoża i przyszłą rynkową ceną prądu wykaże, czy inwestycja może być opłacalna. Dlatego zdecydowanie za wcześnie jest mówić, czy w gminach Miejska Górka i Krobia powstanie kopalnia" - powiedział Bryja.

Poinformował, że koszt budowy kopalni w pierwszej fazie, o wielkości kopalni Konin, to około 3 mld zł.

"Wydobycie, w zależności od zasobów, mogłoby być podobne jak w PAK KWB Konin, czyli zapewniające paliwo dla 800-1000 MW bloku energetycznego. Ta kopalnia, jeśli powstanie to w perspektywie około 12-15 lat i będzie niezwykle nowoczesną - jest przecież szansa na zastosowanie nowych technologii" - powiedział Bryja.

d3un6wt

Dodał, że możliwa byłaby też budowa elektrowni - kompleksu górniczo-energetycznego.

"Zapotrzebowanie na energię będzie rosło - to potwierdzają wszystkie dostępne analizy rozwoju polskiej gospodarki. Węgiel brunatny w południowej Wielkopolsce może być częścią zasobów strategicznych i jednym z trzech fundamentów bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju" - powiedział prezes PAK Górnictwo.(PAP)

pel/ jtt/

d3un6wt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3un6wt