Trwa ładowanie...

"Pan Tadeusz" bohaterem Google Doodle. 185. rocznica publikacji poematu Adama Mickiewicza

"Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie" jest poemat epickim Adama Mickiewicza wydany w dwóch tomach w 1834 r. w Paryżu. W piątek 28 czerwca br. Google Doodle "świętuje" 185. rocznicę jego publikacji.

"Pan Tadeusz" bohaterem Google Doodle. 185. rocznica publikacji poematu Adama MickiewiczaŹródło: Twitter, fot: @GoogleDoodles
d2qu6om
d2qu6om

"Pan Tadeusz" w Google Doodle. 185. rocznica publikacji poematu Adama Mickiewicza

"Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie" jest epopeją narodową z elementami gawędy szlacheckiej. Poemat Adama Mickiewicza powstał w latach 1832–1834 w Paryżu. Został wydany w dwóch tomach w 1834 r. przez Aleksandra Jełowickiego.

Epopeja składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem, trzynastozgłoskowym aleksandrynem polskim (forma wierszowa). Czas akcji "Pana Tadeusza" obejmuje pięć dni z roku 1811 i dwa dni z roku 1812.

Poemat jest stałą pozycją na polskiej liście lektur szkolnych. Rękopis "Pana Tadeusza" od 1999 r. znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu. W 2014 został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

d2qu6om

"Pan Tadeusz" bohaterem Google Doodle

Google Doodle jest specjalną, tymczasową zmianą logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. 28 czerwca 2019 r. pojawił się w niej "Pan Tadeusz", by upamiętnić 185. rocznicę wydania poematu.

Zmiana loga Google ma na celu m.in. uczczenie świąt, wydarzeń oraz osiągnięć znanych naukowców, artystów i pionierów.

Pierwsze Google Doodle w Polsce pojawiło się 15 lutego 2007 roku. Dwie litery "o" w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały m.in. "Solidarność", urodziny Zofii Nałkowskiej i Juliusza Słowackiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qu6om
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qu6om