Trwa ładowanie...

Papież: grozi nam poważny kryzys

Benedykt XVI w przemówieniu na forum szczytu FAO w Rzymie powiedział, że jedną z najpoważniejszych przyczyn głodu na świecie jest "słabość obecnych mechanizmów bezpieczeństwa żywnościowego".

Papież: grozi nam poważny kryzysŹródło: AFP, fot: Jack Guez
d1o1ta0
d1o1ta0

- Międzynarodowa społeczność stoi obecnie w obliczu poważnego kryzysu gospodarczego i finansowego - mówił Benedykt XVI. Zwrócił uwagę na to, że sytuację pogarsza wzrost cen żywności i redukcja zasobów ekonomicznych, dostępnych dla ludzi najbiedniejszych.

Papież, zwrócił uwagę na pogłębiające się kontrasty społeczne, szczególnie między ubóstwem i bogactwem na świecie. Uznał, że - coraz powszechniejsze jest uznawanie w poczuciu zniechęcenia, jeśli nie wręcz obojętności, braku bezpieczeństwa żywnościowego za strukturalne, za integralną część społeczno-politycznej sytuacji państw najsłabszych.

- To, czego brakuje to sieć ekonomicznych instytucji, zdolnych zagwarantować regularny dostęp do wystarczającej ilości żywności i wody, a także zdolnych odpowiedzieć na podstawowe potrzeby i wymogi, wynikające z autentycznego kryzysu żywnościowego "- powiedział Benedykt XVI.

d1o1ta0

- Chociaż najbiedniejsze państwa są pełniej zintegrowane ze światową gospodarką niż w przeszłości, ruchy na międzynarodowych rynkach osłabiają je i zmuszają do poszukiwania pomocy ze strony instytucji międzyrządowych, których praca jest niewątpliwie cenna i niezbędna - dodał papież.

Jak powiedział - konieczne jest zaangażowanie lokalnych społeczności w wybory i decyzje, które oddziałują na wykorzystanie ziemi rolnej - oświadczył. Papież przypomniał następnie: "Integralny rozwój człowieka wymaga odpowiedzialnych decyzji ze strony każdego i domaga się postawy solidarności".

- Obfitość i marnotrawstwo są nie do zaakceptowania, kiedy tragedia głodu osiąga coraz większe rozmiary, tak nie jest i tak być nie może! - powiedział Benedykt XVI stanowczo.

Benedykt XVI zaapelował też o "nawrócenie serc", które według niego jest warunkiem wykorzenienia ubóstwa i głodu na świecie.

d1o1ta0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1o1ta0