Trwa ładowanie...
20-03-2014 14:10

Papież: praca ma nie tylko cel ekonomiczny, to kwestia godności

Papież Franciszek powiedział w czwartek, że praca ma nie tylko cel
ekonomiczny i nie służy wyłącznie zyskowi

Papież: praca ma nie tylko cel ekonomiczny, to kwestia godnościŹródło: AFP
d5bek4j
d5bek4j

. To kwestia godności człowieka - mówił podczas spotkania z 7 tysiącami wiernych z włoskiej diecezji Terni.

Franciszek przywołał wizytę Jana Pawła II w hucie w Terni 19 marca 1981 roku podkreślając, że to jedna z najważniejszych dat w jej historii.

Według papieża obecnie bezrobotnym grozi to, że mogą paść "ofiarą społecznego wykluczenia". Powtórzył to, co usłyszał od swego bezrobotnego przyjaciela: "Muszę jeść, ale muszę też mieć godność, by zanieść chleb do domu. To jest praca". "Kiedy brakuje pracy, godność ta zostaje zraniona"- dodał papież wśród gromkich oklasków.

Franciszek wyraził opinię, że obecny poważny kryzys wymaga solidarności i skromnego stylu życia.

d5bek4j

W przemówieniu do duszpasterzy i wiernych, zgromadzonych w Auli Pawła VI, papież wskazał, że "należy potwierdzić, iż praca jest konieczną rzeczywistością dla społeczeństwa, rodzin i jednostek". "Nie przestawajcie nigdy mieć nadziei na lepszą przyszłość, walczcie o nią, nie wpadajcie w pułapkę wiru pesymizmu" - zaapelował.

"Jeśli każdy zrobi to, co do niego należy, jeśli wszyscy będą zawsze umieszczać w centrum osobę ludzką z jej godnością, jeśli będzie się brać pod uwagę postawę solidarności i braterskiego dzielenia, inspirowaną przez Ewangelię, będzie można wyjść z bagien tej tak męczącej i trudnej sytuacji ekonomicznej" - oświadczył Franciszek. Położył nacisk na to, że wiele krajów europejskich dotyczy "bardzo poważny problem bezrobocia".

Papież zauważył też, że w systemie ekonomicznym, w którym pieniądz uważany jest za "bożka", słowo "solidarność" może zostać "wykreślona ze słownika". "Wydaje się, że jest to przekleństwo. Solidarność jest ważna, ale ten system jej nie chce, wyklucza ją" - powiedział.

d5bek4j

O kulcie pieniądza Franciszek mówił też w czwartek podczas porannej mszy w Domu świętej Marty. Stwierdził, że człowiek, który pokłada nadzieje tylko w samym sobie, w swoim bogactwie i ideologiach jest nieszczęśliwy.

Ostrzegł, że wiara w możliwości człowieka, a nie w Boga, prowadzi do tego, iż "traci się imię". Imieniem, jak zauważył papież, staje się numer konta i nazwa banku oraz wille i inna własność. "To prowadzi nas na drogę nieszczęścia" - podkreślił Franciszek.

Z Watykanu Sylwia Wysocka

MA

d5bek4j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5bek4j