Trwa ładowanie...
d42b2lj
26-09-2016 14:30

Park wodny w Rudzie Śląskiej z nowymi atrakcjami dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu

Działający od blisko czterech lat park wodny w Rudzie Śląskiej, wybudowany z kredytu spłacanego obecnie przez samorząd, ma poprawić wyniki dzięki działającej od poniedziałku strefie fitness. Stworzono ją w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

d42b2lj

Budowa działającego od grudnia 2012 r. parku pod nazwą Aquadrom kosztowała 119 mln zł. Obiekt w całości został wybudowany z pieniędzy pochodzących z kredytu, który poręczył rudzki samorząd. Zakończenie spłaty kredytu ma nastąpić w 2036 r. Do tego czasu na ten cel w miejskim budżecie rezerwować trzeba 13 mln zł rocznie.

Miasto spłaca kredyt zaciągnięty przez spółkę na budowę Aquadromu, bo do tej pory nie osiągał on przychodów na poziomie pozwalającym na samodzielne spłacanie kredytu i jednoczesne opłacanie bieżącej działalności. W poprawie wyniku finansowego ma pomóc zagospodarowanie strefy fitness, jednak długo nie było na to pieniędzy. Dlatego w ubiegłym roku samorząd zdecydował się na realizację tej inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Umowę koncesyjną na zagospodarowanie strefy fitness w rudzkim Aquadromie z krakowską spółką M72 zawarto przed rokiem. W jej ramach podmiot prywatny wykonał oraz wyposażył strefę fitness, a teraz przez 15 lat będzie ją eksploatował i nią zarządzał. W zamian Aquadrom otrzyma co miesiąc czynsz dzierżawny w stałej wysokości oraz dodatkowo czynsz zmienny uzależniony od przychodów. Po zakończeniu umowy rudzki park wodny przejmie całość strefy wraz z jej wyposażeniem oraz dokumentacją i prawem użytkowania.

"Dzięki tej inwestycji powstał jeden z największych kompleksów rekreacyjno-sportowych w regionie. Teraz w jednym miejscu będzie można korzystać z basenów, saun oraz siłowni. Ponadto uruchomienie tzw. strefy suchej pozwoli Aquadromowi zwiększyć przychody i tym samym będzie on mógł polepszyć swój wynik finansowy" - skomentowała w poniedziałek prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

d42b2lj

Od lutego tego roku każdego miesiąca Aquadrom regularnie pokrywa część płaconej przez miasto miesięcznej raty kredytu. Były to kwoty od 40 do 100 tys. zł.

Uruchomiona w poniedziałek dwupoziomowa, całodobowa strefa fitness zajmuje powierzchnię 1,6 tys. m kw., gdzie powstało 10 osobnych stref: cardio, maszyn izotonicznych, maszyn półwolnych, wolnych ciężarów, cross, core, kobiet, funkcjonalna, power oraz sala fitness. Każda z nich została wyposażona w odpowiednie maszyny i sprzęty. Nowy klub fitness będzie czynny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Od chwili otwarcia rudzki Aquadrom odwiedziło ponad 1,5 mln osób. Najwyższą frekwencję odnotowano w lipcu tego roku, kiedy przez miesiąc park wodny odwiedziło ponad 66 tys. klientów. Obiekt jest jednym z trzech tego typu i tej wielkości parków wodnych w regionie - pozostałe działają w Tarnowskich Górach i Dąbrowie Górniczej, kolejny będzie otwarty w przyszłym roku w Tychach.

d42b2lj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42b2lj