Trwa ładowanie...
pe
16-04-2014 20:30

Parlament Europejski zatwierdził fundusz rybacki na lata 2014-2020

PE zatwierdził w środę Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020 - o budżecie ok. 6,5 mld euro. Priorytetem ma być wspieranie rybaków prowadzących działalność na małą skalę, młodych rybaków i rodzin rybackich. Jeszcze nie wiadomo, ile z tej puli dostanie Polska.

Parlament Europejski zatwierdził fundusz rybacki na lata 2014-2020Źródło: AFP
d3uridr

Z przyjęcia funduszu - z którego finansowane będą projekty wdrażające zreformowaną politykę rybołówstwa oraz m.in. wsparcie dla rybaków i hodowców zajmujących się akwakulturą - ucieszyła się Komisja Europejska. Jak podkreśliła, fundusz zapewni także wsparcie społeczności obszarów przybrzeżnych w dostosowaniu się do zmienionych przepisów.

"Dzięki zreformowanej polityce (...) rybołówstwo europejskie raz na zawsze zyskuje zrównoważony charakter. Osiągnięcie tego celu oznaczać będzie dla rybaków i całego sektora radykalne zmiany, które wymagają naszego wsparcia finansowego" - oświadczyła po głosowaniu komisarz UE ds. rybołówstwa Maria Damanaki. "Będziemy współfinansować konkretne projekty w państwach członkowskich, aby pomóc rybakom i społecznościom nadmorskim w rozwijaniu zrównoważonego przemysłu spożywczego w oparciu o produkty pochodzenia morskiego" - dodała.

Jak zastrzega KE, środki unijne nie będą wydatkowane na budowę nowych statków rybackich ani na finansowanie innych inicjatyw, które "przyczyniałyby się do zwiększenia zdolności połowowych". "Priorytetem jest raczej wspieranie rybaków prowadzących działalność na małą skalę, a także młodych rybaków i rodzin rybackich" - wskazała Komisja.

d3uridr

Z funduszu będzie też udzielane finansowe wsparcie dla hodowców, dzięki czemu będą mogli oni zwiększyć konkurencyjność i dotrzeć na nowe rynki. "Wzmocnione zostaną również programy kontroli rybołówstwa w celu zapewnienia poszanowania i przestrzegania przez wszystkich przepisów w zakresie zrównoważonego i odpowiedzialnego rybołówstwa" - zapowiada KE.

W ramach reformy wspólnej polityki rybołówstwa zastosowano środki przeciwdziałające przełowieniu i stosowaniu praktyki wyrzucania niepożądanych złowionych ryb z powrotem do morza.

Jak zaznaczył europoseł Jarosław Wałęsa (PO), jeszcze nie wiadomo, ile środków z funduszu rybnego przypadnie Polsce. "Tego jeszcze nie wiadomo, bo Komisja Europejska zmieniła sposób alokacji środków na poszczególne państwa. W teorii całkowita kwota przyznanych środków będzie zależeć od wielkości sektora rybołówstwa w danym kraju. Te decyzje będą zapadać w maju" - powiedział cytowany w informacji Europejskiej Partii Ludowej.

Jak wyszczególniła EPL w komunikacie, na realizację przedsięwzięć i inwestycji w zrównoważony rozwój rybołówstwa, akwakultury i obszarów rybackich przeznaczona ma być kwota w wys. ok. 4,34 mld euro w całej UE. Pozostałe środki finansowe przeznaczone mają być na realizację przedsięwzięć w ramach: kontroli i egzekwowania (580 mln euro), gromadzenia danych (520 mln euro), rekompensat dla regionów najbardziej oddalonych (192 mln euro ), dopłat do przechowywania (45 mln euro) i Zintegrowanej Polityki Morskiej (718 mln euro).

d3uridr

Ponadto - wskazała frakcja - jednym z ważniejszych obszarów wsparcia nowego funduszu będzie promowanie trwałego i wysokiej jakości zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników. "W tym obszarze pomoc finansowa skierowana ma być na realizację przedsięwzięć w zakresie wsparcia młodych rybaków rozpoczynających działalność (nabycie pierwszego statku rybackiego), szkoleń zawodowych, zdobywania nowych umiejętności zawodowych związanych z sektorem akwakultury, poprawy warunków pracy, czy też różnicowania dochodów rybaków" - czytamy.

EPL wskazała też na możliwe dofinansowanie trwałego zaprzestania działalności połowowej poprzez złomowanie statków rybackich. Dotyczyć ma to tych statków, które należą do segmentu floty, wobec którego stwierdzono brak równowagi w stosunku do uprawnień połowowych, którymi ta flota dysponuje. Pomoc finansowa w tym zakresie ma być przyznawana do 31 grudnia 2017 r.

Ponadto - wskazuje EPL - w ramach wsparcia efektywności energetycznej i łagodzenia zmian klimatu, możliwe będzie uzyskanie wsparcia na inwestycje w sprzęt lub inwestycje na statkach rybackich, które mają na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń. W ramach tego działania - podkreśla frakcja - możliwe ma być również uzyskanie pomocy finansowej na wymianę głównych lub dodatkowych silników.

d3uridr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uridr