Trwa ładowanie...

Paszport. Jak wygląda procedura wyrabiania dokumentu w dobie pandemii?

Jak wygląda procedura wyrabiania dokumentu? Złożenie wniosku o wydanie paszportu potrafi stanowić prawdziwą drogę przez mękę. Przypominamy, jak wygląda ubieganie się o dokument w dobie pandemii.

Share
Paszport. Jak wygląda procedura wyrabiania dokumentu w dobie pandemii?
Źródło: Adobe Stock
d308zz1

Paszport. Jak wygląda procedura wyrabiania dokumentu w dobie pandemii?

Ze względu na stan epidemii załatwienie sprawy w Wydziale możliwe jest wyłącznie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. Ponadto istnieje możliwość rezerwacji terminu przez Internet za pomocą strony e-usługi.mazowieckie.pl. Osoby zapisane na wizytę w Punkcie Paszportowym zostają wpuszczone do danego Punktu przez wyznaczonego pracownika ochrony.

Paszport - co musisz przygotować, żeby ubiegać się o dokument?

  • wniosek o wydanie paszportu – dostaniesz go w punkcie paszportowym. Nie drukuj plików, które są dostępne w internecie,
  • twoje jedno kolorowe zdjęcie – musi być aktualne, dlatego idź do fotografa nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Jeśli chcesz je zrobić samodzielnie – sprawdź, jak wykonać zdjęcie do paszportu,
  • dowód opłaty za paszport,
  • dokument, który potwierdzi twoje prawo do ulgi (na przykład legitymacja studencka) albo całkowitego zwolnienia z opłaty,
  • ważny paszport, którego obecnie używasz. Jeśli nie masz ważnego paszportu – weź ze sobą ważny dowód osobisty,
  • jeśli twoje nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą –.skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.
d308zz1

Wniosek o paszport (w cenie - jeśli nie masz żadnej ulgi ani zniżki – 140zł.)
możemy złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Informacje o adresach punktów znajdziesz na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.

Paszport. Jak wygląda procedura wyrabiania dokumentu w dobie pandemii?

Po złożeniu stosownego wniosku na paszport przyjdzie nam poczekać do 30 dni od złożenia wniosku. W szczególnych sytuacjach termin może się wydłużyć. O status wniosku możesz zapytać pracownika urzędu paszportowego.

Ponadto przy składaniu wniosku o paszport urzędnik może poprosić cię też o inne dokumenty (na przykład o skrócony odpisu polskiego aktu stanu cywilnego, poświadczenie obywatelstwa polskiego), jeśli:

  • będzie miał wątpliwości co do twojej tożsamości lub obywatelstwa,
  • w dokumentach, które przedstawisz, będą różne, sprzeczne ze sobą dane.
d308zz1

Podziel się opinią

Share
d308zz1
d308zz1