Pawlak: minister finansów odpowiada za harmonogram Programu Konwergencji

Za dotrzymanie harmonogramu przedstawienia aktualizacji Programu Konwergencji odpowiedzialny jest formalnie minister finansów - powiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że jeżeli nie będzie kontrowersji, to dokument będzie w tym tygodniu.

04.02.2010 | aktual.: 04.02.2010 09:37

Zdaniem wicepremiera, minister finansów przedstawił ten program "w ostatniej chwili". "Należało nad nim procedować parę tygodni wcześniej. Formalnie dokument ten przedkłada minister finansów. Więc dotrzymanie tego harmonogramu jest po stronie ministra właściwego w tej sprawie" - powiedział Pawlak w programie TVN24 "Rozmowa Rymanowskiego".

Program Konwergencji jest dokumentem zawierającym ocenę gospodarki pod kątem spełniania kryteriów z Maastricht. Chodzi o pięć warunków, które powinna spełniać gospodarka kraju aspirującego do przystąpienia do strefy euro. Przedstawia m.in. ogólne założenia i cele polityki makroekonomicznej, ocenę bieżącej sytuacji i prognozy, strategię i cele rządu, opis ryzyka.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom Rada Ministrów we wtorek nie przyjęła aktualizacji Programu Konwergencji. O tym, że rząd może w środę w trybie obiegowym przyjąć ten program, mówił we wtorek premier Donald Tusk.Premier wyjaśnił, że rząd nie przyjął go z powodu zastrzeżeń wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Aktualizacja uwzględnia bowiem założenia przedstawionego w piątek przez premiera Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011. Jak powiedział Tusk, szef PSL ma zastrzeżenia do zawartych w nim propozycji upowszechniania systemu emerytalnego, co wiązałoby się m.in. ze zmianami w KRUS i systemie podatkowym.

- W tym programie były sformułowania, których nie akceptujemy, były też zapisy, które w naszym przekonaniu nie mają związku z naszą ścieżką (dochodzenia - PAP) do euro - powiedział w środę Pawlak. Jako przykład podał ustanowienie dodatkowych podatków dla rolników. Jak sprecyzował, chodzi o 200 tys. rolników, którzy mają "większe gospodarstwa".

Pawlak powiedział, że jeżeli nie będzie kontrowersji, to dokument będzie w tym tygodniu.

Kraje UE powinny co roku przekazywać Brukseli aktualizację Programu Konwergencji. Polska miała na to czas do końca stycznia 2010 r. W ubiegłym tygodniu zwróciliśmy się do Komisji Europejskiej o przedłużenie tego terminu, aby aktualizacja mogła uwzględniać założenia Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów 2010-2011.

Plan ten przewiduje m.in. obniżanie deficytu sektora finansów publicznych, długu i wydatków publicznych, przyspieszenie prywatyzacji oraz upowszechnienie systemu emerytalnego.

Wprowadzona ma zostać tzw. reguła wydatkowa, zgodnie z którą tzw. wydatki niesztywne nie będą mogły rosnąć o więcej niż inflacja plus 1 procent. Gdy deficyt sektora finansów publicznych spadnie do 3 proc. PKB, zastosowanie miałaby mieć reguła budżetowa. Zgodnie z nią wzrost wydatków uzależniony byłby m.in. od wzrostu gospodarczego w ostatnich kilku latach.

Źródło artykułu:PAP
finansedługnbp
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)