Trwa ładowanie...
d3nst50
d3nst50
kryzys

Pawłowski o działaniach antykryzysowych resortu rozwoju regionalnego

Skrócenie do 30 dni okresu rozpatrywania wniosków o dofinansowanie oraz możliwość zwiększenia środków, przyznanych na rozpoczęte konkursy - to niektóre z działań antykryzysowych, podjętych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR).
Share
d3nst50

Wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania posłów, dotyczące działań podjętych przez MRR, mających na celu przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom na rynku pracy.

Poinformował, że resort wypracował pakiet antykryzysowy z wykorzystaniem środków programu operacyjnego Kapitał Ludzki. Powiedział, że w tym roku na ten program resort przewiduje 3,6 mld zł. Z tego 716 mln zł ma być przeznaczone na działania antykryzysowe.

Jednym z działań, podjętych przez MRR, jest skrócenie do 30 dni procesu decyzyjnego. Wcześniej osoby ubiegające się o dofinansowanie musiały czekać na podpisanie umowy nawet 120 dni od dnia złożenia wniosku. Jak podkreślił Pawłowski, zmiana ta umożliwia "bardzo szybkie reagowanie na pojawiające się problemy, czy zwolnienia na lokalnym czy regionalnym rynku pracy".

d3nst50

Drugie rozwiązanie to możliwość zwiększenia środków przyznanych na już rozpoczęte konkursy.
_ Jeżeli okaże się, że projektów bardzo dobrych jest bardzo dużo i odpowiadają one na wzrastające potrzeby w regionie, będzie można alokację (dostępne środki - PAP) zwiększyć ponad to, co było zaplanowane wcześniej _- poinformował.

Kolejną zmianą jest możliwość wprowadzania kryteriów, które preferują pewne grupy projektów, a niektóre z nich dopuszczają nawet jako jedyne do realizacji. W tym przypadku minimum 10 proc. odbiorców środków mają stanowić osoby zwalniane lub zagrożone utratą pracy.

W czerwcu osoby zmieniające miejsce zamieszkania w związku z poszukiwaniem nowej pracy lub dojeżdżające do niej będą mogły starać się o specjalny dodatek z funduszy unijnych w wysokości 3,3 tys. zł.
_ Jest to kwota równoważna 6-krotnemu zasiłkowi dla bezrobotnych _ - zaznaczył wiceminister.

Będą mogły otrzymać go osoby, które stracą pracę na skutek trudnej sytuacji przedsiębiorstwa i zdecydują się na podjęcie zatrudnienia w innej miejscowości, znajdującej się w odległości ponad 50 km od miejsca zamieszkania.

d3nst50

Resort rozwoju regionalnego proponuje również tzw. dodatek motywacyjny dla osób, które znalazły nową pracę, ale jest ona niżej opłacana niż poprzednia.
_ Tutaj finansujemy trzykrotność różnicy pomiędzy starą a nową pensją netto _- poinformował Pawłowski. Jak jednak zaznaczył, dopłata nie może przekroczyć 4 tys. zł.

Resort proponuje ponadto rozwiązanie dla przedsiębiorców, zagrożonych koniecznością zwolnienia pracowników. MRR oferuje im dofinansowanie szkoleń dla pracowników w wysokości do 5 tys. euro.

d3nst50

Podziel się opinią

Share
d3nst50
d3nst50