PB: rośnie odsetek kredytów spłacanych nieregularnie

A konkretnie kredytów hipotecznych. Odsetek kredytów spłacanych nieregularnie wzrósł na koniec lutego do 0,49 proc. z 0,24 proc. miesiąc wcześniej - podaje Puls Biznesu.

27.03.2009 09:26

WYDARZENIE DNIA

A konkretnie kredytów hipotecznych. Odsetek kredytów spłacanych nieregularnie wzrósł na koniec lutego do 0,49 proc. z 0,24 proc. miesiąc wcześniej - podaje Puls Biznesu.

To wciąż bardzo niewiele - można zauważyć. Ale dynamika wzrostu jest tak znacząca, że gazeta postanowiła się nad nią pochylić. Okazuje się, że na taki silny wzrost wskaźnika wpływ mają przede wszystkim osoby, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. Od października udział niespłacanych kredytów wzrósł z 0,14 do 0,44 proc., w czym naturalnie największa "zasługa" wzrostu notowań szwajcarskiej waluty (wcześniej wśród kredytów spłacanych z opóźnieniem przeważały kredyty złotowe). W tej sytuacji działaniem wręcz osobliwym można nazwać próby zwiększania obciążeń kredytobiorców (przez np. podwyżkę marż), skoro część z nich nie jest w stanie utrzymać dotychczasowego ciężaru rat kredytowych.

SYTUACJA NA GPW

Wcześniej czy później musiało dojść na GPW do realizacji zysków, więc po wczorajszej sesji i tak można być zadowolonym. Z tego, że korekta przyszła tak późno (po sześciu wzrostowych sesjach z rzędu) i z tego, że była tak płytka. Notowania zaczęły się zresztą od wzrostu, WIG20 osiągnął poziom 1650 pkt i przez długie godziny utrzymywał się na plusie. Dopiero słabsza końcówka notowań powodowana słabymi danymi z USA sprowadziła WIG20 poniżej zamknięcia z środy. Trzeba też dodać, że gdyby nie 14-proc. wzrost notowań Lotosu, statystyka wyglądałaby nieco gorzej. Obroty podliczono wczoraj na 1,28 mld PLN i to jest powód do niepokoju, bowiem może to wskazywać na dystrybucję akcji przez sporą grupę inwestorów. Ale nie oznacza to jeszcze, że osiągną oni rynkową przewagę. Wczoraj podrożały akcje 147. spółek, potaniały 141.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Odczyt danych o dynamice PKB USA w IV kw. okazały się gorszy niż pierwotne informacje (spadek o 6,3 proc. w ujęciu annualizowanym, wcześniej szacowano -6,2 proc.), ale na inwestorach nie zrobiło to wielkiego wrażania i giełdowe indeksy na Wall Street kontynuowały wzrosty. S&P 500 zyskał od początku tygodnia 8,3 proc., a w marcu 13,3 proc. Pozytywnym sygnałem jest obrona przez popytową stronę rynku średniej z 50 sesji, która jest często najprostszym wyznacznikiem średnioterminowego trendu. Wśród wiadomości ze spółek dominują w dalszym ciągu komunikaty o zwolnieniach, wczoraj General Motors zapowiedział zwolnienie 7500 pracowników. Cięcia etatów ogłosiły również takie giganty jak Google, Amazon.com, IBM oraz New York Times.

OBSERWUJ AKCJE

Lotos - inwestor, który w ubiegły piątek kupił akcje tej spółki paliwowej po cenie z zamknięcia sesji, cztery dni później może pochwalić się wzrostem wartości papierów o jedną trzecią. Tylko w czwartek akcje podrożały o ponad 14 proc., a co równie istotne obroty, przy których uzyskano ten wynik były wyższe tylko raz w historii notowań Lotosu na GPW. Średnie kroczące dały sygnał kupna, gdy akcje kosztowały 11,50 PLN, a podczas wczorajszej sesji płacono nawet 17,25 PLN za sztukę. Wydaje się, że wejście na rynek w tym momencie byłoby posunięciem spóźnionym i zbyt ryzykownym, zwłaszcza, że wskaźnik RSI osiągnął poziom, który ostatnio obserwowaliśmy w lipcu 2007 roku, kiedy na wykresie rysował się szczyt hossy i za jedną akcję płacono prawie 60 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Mieszko - rada nadzorcza powołała na stanowisko prezesa spółki Tomasza Towpika, który zastąpi Marka Moczulskiego. Również skład rady nadzorczej uległ zmianie.
Zetkama - spółka zawarła przedwstępną umowę z synkiem spółki Toora. Na jej mocy zamierza przejąć zorganizowaną część przedsiębiorstwa zajmującą się produkcją wyrobów metalowych w KSSE. Cena nabycia ma wynieść 11 mln PLN.
Duda - spółka wykupiła swoje obligacje o wartości 49 mln PLN oferując niektórym posiadaczom obligacji weksle o wartości 20,45 mln PLN. Podano także, że wczoraj minął termin spłaty kredytu w BRE Banku, którego bank udzielił na wykup obligacji. Kwota kredytu to 29,8 mln PLN.
PKN Orlen - w rezultacie podpisanej z rządem Litwy umowy, Orlen odkupi 9,98 proc. akcji rafinerii Możejki do końca kwietnia za kwotę 284,45 mln USD.
Enea - rada nadzorcza odwołała prezesa i wiceprezesa spółki nie podając przyczyn swojej decyzji. Obowiązki prezesa powierzono tymczasowo Piotrowi Koczorwskiemu, do tej pory członkowi zarządu.
GTC - spółka nie sfinalizowała rozmów dotyczących sprzedaży 50 proc. udziałów w spółce będącej właścicielem Galerii Mokotów, ze względu na niestabilne warunki rynkowe.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Dobre humory mogą dziś wrócić na GPW po udanej sesji w USA (S&P zyskał 2,3 proc., a Nasdaq nawet 3,8 proc.). Ale też euforii raczej nie należy się spodziewać - już indeks w Japonii zanotował nieznaczną, ale jednak stratę. Ze spółek nadeszły mieszane informacje - Orlen do końca kwietnia wyda prawie 300 mln dolarów i choć nie jest to informacja niespodziewana (kiedyś trzeba było te akcje Możejek dokupić), to jednak w obecnych czasach gotówka jest królową, a każde jej wydanie mocno boli. Wycofanie się z rozmów o sprzedaży Galerii Mokotów też nastrojów nie poprawi - oddaje za to kondycję biznesu wśród deweloperów. Także tych stawiających na handel i biura.

Dziś poznamy dane o wydatkach i przychodach Amerykanów, ale nie powinny one zatrząść rynkiem.

Spodziewamy się wzrostu na otwarciu, ale przełamanie przez WIG20 wczorajszego szczytu z dnia (1650 pkt) byłoby zaskoczeniem. Końcówka ponownie może przynieść realizację zysków.

WALUTY

W tym tygodniu kursy podstawowych walut względem złotego nie podlegały szczególnym wahaniom i stabilizowały się w okolicy najniższych poziomów od kilku tygodni. W piątek rano euro kosztowało 4,56 PLN, frank 2,99 PLN a dolar 3,35 PLN. Póki co, można ulec wrażeniu, że strach inwestorów w ciągu kilku dni wyparował, a zagranica pomimo politycznego pata w wielu krajach Europy Środkowo-Wschodniej kupuje lokalne waluty i akcje spółek giełdowych. O tym, że przed końcem kwartału banki i fundusze mogą grać pod wyniki finansowe może świadczyć sytuacja z rynku długu. W tym tygodniu problemy z uplasowaniem emisji miała Wielka Brytania, a w czwartek rentowność amerykańskich jednomiesięcznych bonów była ujemna, co oznacza, że inwestorzy płacili rządowi za bezpieczne przechowanie środków.

SUROWCE

Minister spraw zagranicznych Australii wybrał się do Chin z wizytą, podczas której mają zostać ustalone szczegóły dotyczące wielomiliardowej transakcji kupna akcji zadłużonej spółki Rio Tinto przez chiński koncern Chinalco. Australijczycy z niepokojem patrzą na sprzedaż strategicznych aktywów, które mogłyby zaowocować mniejszym wpływem na ceny najważniejszych metali przemysłowych. W lutym zyski chińskich spółek przemysłowych były niższe o 37 proc. niż przed rokiem (sam spadek w branży paliwowej i energetycznej przekroczył 75 proc.), w ubiegłym miesiącu zyski rosły jeszcze o 5 proc. r/r. W piątek rano w ślad za optymizmem z rynku akcji baryłka ropy naftowej podrożała do 54 USD, a miedź była najdroższa od ponad blisko 4 miesięcy.

Łukasz Wróbel, Emil Szweda - Open Finance
Open Finance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)