Trwa ładowanie...
dilsc1x
dilsc1x
gieŁda

Pekao liczy na jednocyfrowy wzrost kredytów korp. w 2009

Pekao SA chce do końca 2009 roku utrzymać obecny, jednocyfrowy wzrost portfela kredytów korporacyjnych. Bank ocenia, że przychody tego segmentu będą na porównywalnym poziomie co w 2008 roku i spodziewa się ujemnej dynamiki depozytów - poinformował wiceprezes banku.
Share
dilsc1x

_ Oceniamy, że dynamikę z I kwartału uda się utrzymać do końca roku. Spodziewamy się, że wzrost portfela będzie jednocyfrowy. Jesteśmy aktywnie zaangażowani w programy finansowania przedsięwzięć naszych klientów, w tym w projekty autostradowe i w energetykę _ - powiedział Andrzej Kopyrski, wiceprezes Banku Pekao SA.

_ Pewne sektory do pewnego stopnia wypadły z pola zainteresowania banku, jak na przykład sektor deweloperski. Jednak w dalszym ciągu wspieramy tam najlepsze projekty, chociaż już nie na taką skalę, jak wcześniej _- dodał.

Pod koniec marca 2009 roku portfel kredytów korporacyjnych Pekao wynosił 60,58 mld zł, był więc o 3,7 proc. wyższy niż pod koniec 2008 roku.

dilsc1x

Kopyrski poinformował, że część klientów bank pozyskuje dzięki zmianom na rynku.

_ W wielu przypadkach jesteśmy bankiem "ostatniej szansy" - wiele małych i dużych klientów przychodzi do nas w związku ze zmianą polityki banku, w którym dotychczas się finansowali _ - powiedział Kopyrski.

_ To zjawisko dość częste, dotyczy nawet dobrych klientów. Taka sytuacja na rynku jest dla nas szansą na rozwinięcie bazy dobrych klientów _ - dodał.

Wiceprezes ocenia jednak, że przychody segmentu bankowości korporacyjnej Pekao będą w 2009 roku na poziomie zbliżonym do przychodów z 2008 roku.

dilsc1x

_ Marże związane z finansowaniem są większe, ale spadają obroty firm, spada aktywność handlowa czyli przychody prowizyjne banków, a za depozyty płaci się więcej. Zwiększone marże na kredytowaniu pozwalają utrzymać całkowity poziom dochodowości na poziomie zbliżonym _- powiedział Kopyrski.

Kopyrski spodziewa się, że podobnie jak w I kwartale, kolejne kwartały 2009 roku przyniosą dalszy spadek depozytów korporacyjnych w banku.

_ Spodziewamy się ujemnej dynamiki depozytów w 2009 roku _ - powiedział Kopyrski.

_ Banki mniejsze, ze słabszą bazą depozytową kreują rynek i stymulują wzrost stawek na rynku. Najwięksi gracze muszą się zbliżać do tych stawek _ - dodał.

Pekao szacuje, że jego udziały w segmencie korporacyjnym, w zależności od produktu, wynoszą około 20 proc. Do segmentu bankowości korporacyjnej Pekao zalicza firmy z przychodami rocznymi powyżej 10 mln zł.

dilsc1x

Podziel się opinią

Share
dilsc1x
dilsc1x